Het Korps Brandweer Suriname (KBS) heeft met het oog op de aanstaande droge tijd zijn plan van aanpak geïntensiveerd. De voorbereidingen, met als doel het aantal gras- en woningbranden drastisch te verminderen en de bewustwording bij de samenleving te vergroten, zijn reeds in maart van dit jaar van start gegaan. “De droge periode vraagt om verhoogde paraatheid”, zegt hoofdbrandmeester Olton Pinas.
Hij geeft aan dat de brandweer extra manschappen en speciaal opgeleide bikers inzet om snel te kunnen reageren op meldingen, vooral in gebieden die gevoelig zijn voor grasbranden. De is bewustwording volgens de functionaris een cruciaal speerpunt. “We willen dat mensen begrijpen dat kleine grasbranden in een oogwenk kunnen overslaan naar woningen. Vorig jaar telden we elf woningbranden die begonnen met grasbranden. We moeten dit serieus nemen”, benadrukt Pinas.
De voorlichting vindt landelijk plaats via getrainde brandweerlieden in de districten. Deze teams bezoeken scholen, buurten en lokale organisaties om het belang van brandpreventie te onderstrepen. Rapportages worden gecentraliseerd en gemonitord door de hoofdpost in Paramaribo, zodat er landelijk gecoördineerd kan worden opgetreden.
Pinas waarschuwt met klem tegen het afbranden van vuil. “Het is verboden om vuil te verbranden langs wegen, bermen of in vaten. De rook bevat giftige stoffen zoals koolmonoxide en kan vliegvuur veroorzaken.” Slechts in afgelegen gebieden in het binnenland, waar houtkap en landbouw gebruikelijk zijn, wordt beperkte ruimte gelaten – mits mensen een zone van minstens vijf meter schoonhouden rondom de brandhaard.
Gelet op de naderende vakantie waarbij men vaak op recreatieoorden vertoeft, geeft de brandweer de volgende adviezen: Niet barbecueën onder partytenten vanwege het brandgevaar en kinderen goed in de gaten houden tijdens uitstapjes langs het water. “Vaker heb je dat ons duikersteam moet uitrukken omdat een kindje verdronken is vanwege onoplettendheid”, merkt Pinas op.
De brandweerfunctionaris weet ook dat in de droge tijd veel mensen hun terrein willen opschonen. Hij raadt aan dat er bij werkzaamheden in het veld vooronderzoek wordt gedaan naar het voorkomen van Braziliaanse bijennesten en dat men ter bescherming gebruik maakt van beschermende netten over graafmachines. “Tijdens droogte zijn bijen agressiever”, waarschuwt Pinas.
Om vuilverbranding tegen te gaan, geeft de brandweer mee dat men gezamenlijk vuil ophaalt en naar de stortplaats verplaatst. “Als vijf of zes buren samen een vrachtwagen huren en de kosten delen, kan er collectief en veilig vuil worden afgevoerd.” In geval van brand of andere noodgevallen kan gebeld worden naar 110 voor de brandweer of 115 voor de Centrale Meldkamer, waar politie en brandweer gezamenlijk opereren. Beide nummers leiden naar dezelfde meldkamer en garanderen een snelle en gecoördineerde reactie.
- Tienduizenden mensen bij laatste eerbetoon aan Ozzy Osbourn…..
- Busta Rhymes krijgt ster op ‘Hollywood Walk of Fame’..
- Beyoncé’s ‘SirDavis Honey Bee Cocktail Kit’ is terug na suc…..
- Juspol en Defensie willen samenwerking uitdiepen..
- Kans op hervorming en wederopbouw van luchtvaartsector.
- Minister Landveld wil weer structuur brengen op TCT; zaken …..
- Regering, trap niet in de valkuil van de vorige regering..
- Tsang: Schoonmaaksters bevorderd tot opzichters..
- Minister Misiekaba belooft ‘bijzondere aandacht’ te geven a…..
- Staatsolie-directie brengt kennismakingsbezoek aan presiden…..
- Het weerbeeld: bewolkt en onweersbuien.
- Ministerie van Olie, Gas & Milieu in opbouwfase..
- Automobilist rijdt in op politieagenten..
- Grenadian Published Authors Inc. wil lezen onder jongeren s…..
- Taiwan bouwt droneleger tegen mogelijke Chinese invasie.
- Kimberley Priscilla Esajas (45) Amsterdam 25-7-2025..
- Roline Lucretia Stijnberg (85) Paramaribo 26-7-2025..
- Vluchtende automobilist rijdt op politie af; had geen rijbe…..
- Brandweer waarschuwt: “Verbrand geen vuil, het is verboden …..
- Column: Gemiste kans(en).
- Financiële situatie baart regering zorgen..