Bond SBB in actie: ‘Er wordt niet naar ons geluisterd’

Tekst en beeld Edwien Bodjie

PARAMARIBO — “De financiële problemen van SBB zijn voor ons geen verrassing. We hebben dit al jaren zien aankomen en herhaaldelijk gewaarschuwd, maar er wordt niet naar ons geluisterd.” Dit zei Dino Souprayen, voorzitter van de Bond van Personeel bij de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (BPSBB), woensdag tijdens een persconferentie op het hoofdkantoor van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (SBB) aan de Martin Luther Kingweg. De bond besloot dinsdag het werk neer te leggen na “een diepgaand conflict” met de directie over het financiële en HR-beleid binnen de organisatie.

Souprayen ging woensdag in op de kern van het geschil en de recente ontwikkelingen die tot de werkonderbreking hebben geleid. “We richten ons vooral op de productie, dus houtproductie en export, maar u merkt zelf ook dat het veel regent in deze periode. Bij hevige regen kunnen houtexploitanten niet werken. Daarnaast spelen de slechte staat van de wegen en veiligheid een grote rol. Hierop hebben we keer op keer gewezen, maar er wordt niet naar ons geluisterd.”

“Vakbonden staan bekend om stakingen, maar wij wilden juist samenwerken”

Samenwerken

Hij zei dat werknemers voorstellen hebben gedaan om extra inkomsten voor de SBB te genereren, maar dat deze suggesties terzijde zijn geschoven. “Een jaar geleden hebben we de directie benaderd nadat we een brief hadden ontvangen waarin stond dat het bedrijf in de rode cijfers zit. We hielden daarna een algemene ledenvergadering, informeerden de leiding en stuurden vervolgens een brief met het verzoek samen een reddingsplan voor het bedrijf op te stellen. Vakbonden staan bekend om stakingen, maar wij wilden juist samenwerken.”

Volgens Souprayen is daar tot op heden niets van terechtgekomen. Na veel aandringen kwam er uiteindelijk een commissie tot stand, maar er werd slechts één dag vergaderd, omdat de directie de situatie enerzijds als problematisch en anderzijds als niet problematisch bestempelde. “Totaal onduidelijk!” aldus Souprayen.

Personeel in onzekerheid

Souprayen schetste de penibele situatie. “Salarissen uitbetalen gebeurt elke maand met kunst- en vliegwerk en het betalen van kosten verloopt moeizaam. Het personeel leeft in onzekerheid en we kunnen geen financiële plannen maken. Als er iets moet worden aangeschaft, moeten we wachten, omdat er geen geld is. Dat toont aan dat er iets ernstig mis is. We hebben gevraagd wat de doelstellingen zijn, maar tot op heden hebben we geen antwoord gekregen.”

De bondvoorzitter noremde het “onacceptabel” dat de directie haar verantwoordelijkheid niet neemt, waardoor de onzekerheid voor het personeel alleen maar groeit. “Wij hebben als vakbond aan de deur geklopt en aangeboden mee te werken aan oplossingen. Tot op heden is daar geen gevolg aan gegeven.”

Het is nog onduidelijk tot wanneer de bond in actie blijft. Souprayen: “Voor ons is de kous nu af. We willen structurele oplossingen. Ik wil duidelijk stellen dat wat wij niet tegen de minister zijn. De minister is er pas en we geven hem de ruimte om zijn werk te doen. Wij staan onder leiding van de directie van SBB en zij zijn in gebreke. Dus wij richten ons op haar. We maken het de minister niet moeilijk; integendeel, we zoeken ook dialoog met hem”, aldus Souprayen, verwijzend naar minister Stanley Soeropawiro van Grondbeleid en Bosbeheer.