Bestuurskundige August Boldewijn maakt zich zorgen over de stabiliteit van de nieuwe coalitie onder leiding van Jenny Simons. In een vraaggesprek benadrukt hij dat de minimale zetelverschillen tussen de grootste partijen, het vormen van een stabiele regering ernstig bemoeilijken. “De mensen hebben niet ingestemd met deze coalitie; het zijn de politieke partijen die afspraken hebben gemaakt”, stelt hij.
Volgens Boldewijn is het risico op een politieke overloop, waarbij individuele volksvertegenwoordigers overstappen, groot. “Je hebt een afspraak met partijen, niet met personen. En het zijn de personen die in De Nationale Assemblee zitten. Dat maakt het kwetsbaar.”
Boldewijn wijst erop dat vooral in de fase waarin de Verenigde Volksvergadering (VVV) een rol speelt bij de verkiezing van een president, deze kwetsbaarheid kan toenemen. “Als het parlement geen twee-derdemeerderheid bereikt, beslist de VVV. Dan kan een partij als de VHP, ook al zit ze niet in de coalitie, alsnog de presidentsverkiezing beïnvloeden.”
Op de vraag of een president die via de VVV en met steun van de oppositie wordt gekozen, wettelijk en politiek stevig in het zadel zit, zegt Boldewijn: “Wettelijk gezien mag het. Maar politiek draagvlak is een ander verhaal. Zo’n president mist mogelijk de rugdekking van een stabiele meerderheid in De Nationale Assemblee.”
Boldewijn adviseert Simons om institutioneel vooruit te denken. “Ze moet zich wapenen tegen ondermijning vanuit de VVV. Dat vraagt om politieke strategie. Misschien moet ze toch kijken naar een samenwerking met grotere partijen zoals de VHP, of juist een brede volkscoalitie aangaan waarin ook kleinere partijen meedoen.”
De bestuurskundige ziet parallellen met eerdere momenten in de Surinaamse politieke geschiedenis waarin beoogde coalities strandden door interventies van de VVV. “We hebben vaker gezien dat de VVV als noodrem wordt ingezet, met alle gevolgen van dien voor de democratische legitimiteit.”
Boldewijn zegt dat deze situatie een spiegel is van de politieke cultuur anno 2025. “We kampen met een systeem waarin macht soms belangrijker is dan stabiliteit. Als een president zonder duidelijke meerderheid moet regeren, staat de bestuurskracht onder druk. Dat is niet goed voor het land.” Hij pleit daarom voor herziening van de grondwet en de kiesregeling. “We moeten ons afvragen of deze mechanismen nog voldoen. De tijd is rijp om de institutionele basis van onze democratie te versterken.”
The post Boldewijn waarschuwt voor politieke instabiliteit bij krappe meerderheid ..
- Diverse NDP-waterdragers binnen de NPS..
- 70 medewerkers Security Alliance ontslagen..
- President misbruikt decreet politieke partijen bij bewust v…..
- Besluiten in regeringsraad: van bermonderhoud tot verkaveli…..
- Communicatieafdeling: “President Santokhi handelde binnen w…..
- CHANS KARMA..
- HET CIRCUS IN MARRIOTT..
- NDP hekelt inmenging president in verkiezingsproces..
- Ontslagvergunning verleend voor zeventig werknemers Securit…..
- Nieuwe DNA moet uiterlijk 29 juni aantreden; Brunswijk geno…..
- Voorlopige resultaten bekend; zetelverdeling niet veranderd..
- Regering neemt belangrijke besluiten voor infrastructuur, w…..
- NDP: “President handelt buiten wet en bevoegdheden”..
- Portefeuilleverdeling binnen nieuwe regering krijgt vorm..
- NPS bekritiseert rol president bij vertraging verkiezingsui…..
- Besluiten voor betere woonruimte, infrastructuur en grondze…..
- Verdeeld..
- Breaking: Voorlopige telling afgerond, NDP de grootste..
- NPS: uitspraken president zijn politiek gekleurd en hypocri…..
- OMO-schuld en CBvS-reactie: Waar blijft de onderbouwing?..
- Custom Connect opent tweede vestiging in Suriname..