De bloedbank van het Surinaamse Rode Kruis zit in de gevarenzone. Niet figuurlijk, maar letterlijk. Zonder voldoende bloeddonoren en zonder solide financiering, kan de bloedbank niet genoeg bloed leveren. De signalen zijn er al: achterstallige betalingen van ziekenhuizen, stijgende operationele kosten in vreemde valuta en een schuld van het Academisch Ziekenhuis van ruim SRD 5,5 miljoen. Als dit geen alarmsignaal is, wat dan wel?
Het wrange is dat de personeelskosten nog wel door het ministerie van Volksgezondheid worden gedekt, maar dat de exploitatie en investeringen structureel tekortschieten. Je kunt het vergelijken met een ambulance met een volle tank, maar zonder banden: je hebt de mensen, maar niet de middelen om hen het werk te laten doen.
De Bloedwet van 2012 moest ooit kwaliteitsbewaking en toezicht garanderen, maar de verplichte onafhankelijke toezichtcommissie functioneert al jaren niet meer. Dat is alsof je een ziekenhuis laat draaien zonder medische inspectie. We praten hier niet over luxevoorzieningen, maar over de basisvoorwaarde voor het functioneren van onze gezondheidszorg: veilig en tijdig beschikbaar bloed.
Het tekort aan donoren is een chronisch probleem. We mogen trots zijn op ons volledig vrijwillige donorbestand, maar die trots vult geen bloedzakken. Sinds corona is het aantal donaties fors gedaald, en structureel herstel blijft uit. Zonder gerichte, creatieve campagnes en een sterke samenwerking met het bedrijfsleven, zal dit tekort niet verdwijnen.
De harde realiteit is dat bloedtransfusies geen politieke kleur hebben en geen uitstel dulden. Elke dag dat deze crisis voortduurt, neemt het risico toe dat patiënten niet op tijd geholpen kunnen worden. Minister Misiekaba kan deze kwestie niet parkeren als “een van de vele uitdagingen” op het ministerie. Dit is een acute bedreiging voor de volksgezondheid en vraagt om onmiddellijke actie.
Zonder bloedvoorziening komt de hele zorgketen tot stilstand. Geen operaties, geen spoedbehandelingen, geen kans voor wie in levensgevaar verkeert. Als we nu niet ingrijpen, zal de eerste tragische headline over een patiënt die stierf omdat er geen bloed was, geen verrassing zijn, maar een nationaal falen.
The post BLOEDBANK IN CRISIS ..
- Finale 1-1: Koi Carper brengt SCVU eerste nederlaag toe..
- VHP waarschuwt regering en DNA: stop met gehaaste en onzorg…..
- BESCHOUWING — De vermoorde onschuld van Xaviera Jessurun..
- Schoolleider OS Gonini Kriki Mofo betreurt grote terugval i…..
- BBS on speaking terms met minister Monorath van Juspol..
- Gezamenlijk werken aan versterken ondernemings- en invester…..
- Danique van Varsseveld nieuwe communicatiedirecteur Kabinet…..
- MAS eert uitblinkende leerlingen met Maritime Excellence Aw…..
- Familieboerderij te Reeberg zonder medeweten verkaveld en v…..
- ‘Mensen met een beperking hebben geen medelijden nodig maar…..
- Guyanezen in Suriname kunnen stemmen bij verkiezingen op 1 …..
- SEOB: vervolg IMF-programma noodzakelijk voor duurzame groe…..
- Rechtsbescherming: Een grondrecht voor iedereen.
- Politieke loyaliteit en schulden vormen grootste uitdaginge…..
- Oud-medewerkers Centrale Bank vragen om waardig bestaan..
- 2,5 jaar voor voorganger Landveld: ‘U had vanuit uw kerkeli…..
- Mede-inzittende overleden na eenzijdig verkeersongeval.
- Wijnerman: ‘Regering zal bij toekomstige begrotingen streng…..
- Numerus fixus en de illusie van objectieve normen..
- Tsang: 86 personeelsleden OWRO voor de gek gehouden bij aan…..
- TCT-minister Landveld belooft ondersteuning aan MAS..