Tekst en beeld
PARAMARIBO — Het Amazon Conservation Team Guianas (ACT Guianas) heeft veldbotanicus Frits van Troon (87) in het zonnetje gezet voor zijn decennialange bijdrage aan de kennis over bomen en natuurbehoud in Suriname. In TBL Cinemas werd woensdag, na diverse toespraken, de documentaire ‘The Story of Uncle Frits’ met het levensverhaal van de boomkenner vertoond.
In de film van ongeveer een uur wordt vanaf de jeugd van ‘oom Frits’, zoals hij liefkozend wordt genoemd, door onder anderen oud-collega’s belicht. “Hij is in het buitenland bekend als de promotor van het Surinaamse bos. Als hij zich op iets zet dan zet hij zich er echt op”, looft Iwan Krolis, voormalig directeur van ‘s Lands Bosbeheer, Van Troon in de documentaire.
“Frits van Troon is de beste boomkenner die ik ooit heb ontmoet”ACT-president Mark Plotkin
Die opmerking werd ook tijdens de feestelijke bijeenkomst in TBL Cinemas ondersteund door alle sprekers. “Ik heb tien jaar gestudeerd op Harvard en Yale, de geweldigste universiteiten van de westerse wereld. Maar Frits van Troon weet veel meer dan welke professor dan ook die ik ben tegengekomen op deze twee universiteiten. Hij is de beste boomkenner die ik ooit heb ontmoet”, benadrukte Mark Plotkin, medeoprichter en president van ACT.
Hij wees op de belangrijke bijdrage die van Troon heeft geleverd aan zijn persoonlijke en professionele ontwikkeling in de afgelopen decennia. “Zijn invloed is zeer groot. Veel van de boeken die zijn geschreven en studies die zijn uitgevoerd in Suriname over planten en biodiversiteit zouden niet kunnen zonder de kennis van hem”, aldus Plotkin.
Legende
Van Troon zelf is dankbaar dat hij in het zonnetje is gezet door ACT. “Suriname is een diamant, maar we zien de waarde ervan niet in. Ik ben daarom blij met het werk dat ACT doet in de samenleving”, zei hij.
Minister Marciano Dasai van Ruimtelijke Ordening en Milieu bedankte namens de regering Van Troon voor alles wat hij heeft gedaan om de Surinaamse natuur en bossen te beschermen en voor de kennis die hij heeft gedeeld. “Grantangi. Deze meneer kan u alles vertellen over elke boom”, zei Dasai, waarna er vanuit het publiek een daverend applaus volgde.
Clifton Braam, onderdirecteur van het directoraat Cultuur op het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur, noemde de boomkenner een ‘living legend’ en zei dat de naam Van Troon simultaan loopt met kennis van Surinaamse bomen en planten. “Hij heeft ook gewerkt aan kennisoverdracht. En daar vind je uiteraard de link met het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur.”
Kennisoverdracht is volgens Braam iets wat vaak achterwege wordt gelaten. Hij is daarom blij dat Van Troon zijn kennis niet voor zichzelf heeft gehouden, maar heeft overgedragen aan de jongere generatie.
- IDA-project helpt Suriname beschermen bij natuurrampen..
- Surinaamse politieke genderongelijkheid bron van bezorgdhei…..
- SHATA tekent MoU ‘s met ASFA, AmCHAM en Stichting Owru Yari…..
- ‘Track record NPS toont kunnen aan’, zegt voorzitter Ruslan…..
- OW: Weg naar Zee tot rampgebied verklaren..
- Apoera, Washabo, Section en VIDS procederen tegen de Staat …..
- VHP en ABOP azen op ministerie van Grondbeleid..
- Amateurisme en/of naïviteit?: Voorzitter commissie Ontwikke…..
- De maat is vol: Apoera, Washabo, Section en VIDS procederen…..
- Suriname en Zuid-Amerikaanse landen werken samen aan behoud…..
- Wie is de zijspanpartij van VHP en van NDP?..
- Japan kampt met ergste bosbrand in decennia..
- Medewerkers Telesur en Diakonessenhuis doorlopen SAO-traini…..
- KPS moet vaste communicatiestrategie volgen bij instroompro…..
- Volksgezondheid op Wereld Obesitas Dag: 50 procent Surinaam…..
- Actie NVB-medewerkers treft schoolkinderen en leerkrachten:…..
- Ramsukul: ‘VHP heeft vanaf 2020 gewerkt aan grondenrechtenv…..
- Gummels: ‘Mijn politieke overstap hoeft niet de reden van o…..
- Bewolking, wat regen en ook zonneschijn..
- SAO traint personeel Telesur en Diakonessenhuis in printpla…..
- Quick Response Team houdt verdachte e-biker aan..