PARAMARIBO — In reactie op de publieke verontwaardiging over uitgelekte missives van de regering-Santokhi/Brunswijk, inclusief één over het aantrekken van een buitenlandse expert (professor Alfred Soons, … red.) door het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking (Bibis), spreekt het departement donderdagavond in een persbericht over een “noodzakelijke uitgave”. “Aan elke deskundigheid hangt uiteraard een prijskaartje, maar afgezet tegen het nationale karakter van het vaststellen van onze grenzen, is dit een noodzakelijke uitgave”, wordt benadrukt.
Overigens, Bibis spreekt haar afkeuring uit dat besluiten zonder meer openbaar worden gemaakt “met als mogelijk gevolg dat de onderhandelingsstrategie van Suriname en zijn positie danig in gevaar komen”. Er zijn, aldus het ministerie, onderwerpen die vaak met bijzondere tact en diplomatie moeten worden behandeld.
“Bibis betreurt het dat er geen moeite is genomen de informatie eerst na te trekken, maar, in wat kan worden bestempeld als a-nationaal handelen, onmiddellijk voor de publiciteit is gekozen”
Bibis stelt verder dat het betrekken van externe deskundigheid “reeds enkele maanden” in voorbereiding is. “Ook was het reeds in december 2019 (tijdens de regering-Bouterse/Adhin, … red.) goedgekeurd door de raad van ministers”, wordt nog meegegeven. “Bibis betreurt het dat er geen moeite is genomen de informatie eerst na te trekken bij de officiële instanties maar, in wat kan worden bestempeld als a-nationaal handelen, onmiddellijk voor de publiciteit is gekozen.”
Deskundige grensgeschillen
In de missive wordt groen licht verleend aan de minister van Bibis, Krishnakoemarie Mathoera, voor de aanstelling van een buitenlandse expert. Deze zal “volkenrechtelijk advies” moeten uitbrengen over het langlopende grensgeschil met Guyana.
In het persbericht geeft Bibis donderdag aan dat de expert voor “enkele maanden” wordt ingehuurd. “Voor de voorzetting van de besprekingen omtrent de Surinaamse grenzen heeft het ministerie cq de nationale grenscommissie gemeend in deze fase externe deskundigheid op dit specifieke terrein voor enkele maanden in te huren, om gericht te kunnen werken naar een bevredigende afronding van de vaststelling van een specifieke grens van Suriname.”
(lees verder onder de )
Grens Surinamerivier. [: Bibis]
Eén van de deskundigen is professor Alfred ‘Fred’ Henry Adriaan Soons. Volgens het ministerie is hij “een internationaal gerenommeerde deskundige op het gebied van beslechting van grensgeschillen”. De Utrecht Universiteit noemt ‘Public International Law’, ‘International Law of the Sea’, ‘Dispute Settlement’ en ‘Environmental Law’ als gebieden van expertise van de professor emeritus Public International Law.
In het persbericht wordt aangegeven dat de nationale grenscommissie al enkele jaren contact heeft met externe experts van grensgeschillen die, waar mogelijk, ook pro Deo advies gaven.
- Wi Tru Sranan faciliteert Sessie ‘Code of Conduct’ met vers…..
- Econoom Girdhari: ‘Stijging wisselkoers mede door onverantw…..
- Gouddelvers Matawai: “Het ziet er somber uit voor ons”..
- Green Heritage Fund Suriname presenteert eerste resultaten …..
- KWEEKVIJVER VAN POLITICI..
- Vandaag iets meer zon, maar ook onweersbuien..
- KPS houdt donderdag persconferentie over criminaliteit..
- ‘Duncan Zwakke eindigde in een gehaktmolen’..
- Bondscoach Nahar: ‘Hoge verwachtingen, maar geen druk op 3×…..
- “Ik kan niet weg”: angst en onzekerheid in Teheran..
- Henry Ferdiand (Fred) Wielingen (70) Amsterdam 11-6-2025..
- Clyde Eyck (56) Roozendaal 18-5-2025..
- Goerdat (ABOP) niet naar DNA; Santokhi heeft verkiezing nog…..
- Bilateraal gesprek tussen minster Ramadhin en PAHO-vertegen…..
- ECD laat vervallen producten vernietigen..
- Voormalig president Venetiaan viert 89ste verjaardag..
- Crypto kan zich verspreiden in pensioenfondsen..
- Column: Now, di w’woyo yagi..
- Bewustwording noodzakelijk om kinderarbeid uit te bannen..
- Energietop begonnen: Beleid lokale inhoud cruciaal voor eco…..
- Luchthavendirecteur Chotkan: “SLM sinds 2019 zware wanbetal…..