PARAMARIBO — In reactie op de publieke verontwaardiging over uitgelekte missives van de regering-Santokhi/Brunswijk, inclusief één over het aantrekken van een buitenlandse expert (professor Alfred Soons, … red.) door het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking (Bibis), spreekt het departement donderdagavond in een persbericht over een “noodzakelijke uitgave”. “Aan elke deskundigheid hangt uiteraard een prijskaartje, maar afgezet tegen het nationale karakter van het vaststellen van onze grenzen, is dit een noodzakelijke uitgave”, wordt benadrukt.
Overigens, Bibis spreekt haar afkeuring uit dat besluiten zonder meer openbaar worden gemaakt “met als mogelijk gevolg dat de onderhandelingsstrategie van Suriname en zijn positie danig in gevaar komen”. Er zijn, aldus het ministerie, onderwerpen die vaak met bijzondere tact en diplomatie moeten worden behandeld.
“Bibis betreurt het dat er geen moeite is genomen de informatie eerst na te trekken, maar, in wat kan worden bestempeld als a-nationaal handelen, onmiddellijk voor de publiciteit is gekozen”
Bibis stelt verder dat het betrekken van externe deskundigheid “reeds enkele maanden” in voorbereiding is. “Ook was het reeds in december 2019 (tijdens de regering-Bouterse/Adhin, … red.) goedgekeurd door de raad van ministers”, wordt nog meegegeven. “Bibis betreurt het dat er geen moeite is genomen de informatie eerst na te trekken bij de officiële instanties maar, in wat kan worden bestempeld als a-nationaal handelen, onmiddellijk voor de publiciteit is gekozen.”
Deskundige grensgeschillen
In de missive wordt groen licht verleend aan de minister van Bibis, Krishnakoemarie Mathoera, voor de aanstelling van een buitenlandse expert. Deze zal “volkenrechtelijk advies” moeten uitbrengen over het langlopende grensgeschil met Guyana.
In het persbericht geeft Bibis donderdag aan dat de expert voor “enkele maanden” wordt ingehuurd. “Voor de voorzetting van de besprekingen omtrent de Surinaamse grenzen heeft het ministerie cq de nationale grenscommissie gemeend in deze fase externe deskundigheid op dit specifieke terrein voor enkele maanden in te huren, om gericht te kunnen werken naar een bevredigende afronding van de vaststelling van een specifieke grens van Suriname.”
(lees verder onder de )
Grens Surinamerivier. [: Bibis]
Eén van de deskundigen is professor Alfred ‘Fred’ Henry Adriaan Soons. Volgens het ministerie is hij “een internationaal gerenommeerde deskundige op het gebied van beslechting van grensgeschillen”. De Utrecht Universiteit noemt ‘Public International Law’, ‘International Law of the Sea’, ‘Dispute Settlement’ en ‘Environmental Law’ als gebieden van expertise van de professor emeritus Public International Law.
In het persbericht wordt aangegeven dat de nationale grenscommissie al enkele jaren contact heeft met externe experts van grensgeschillen die, waar mogelijk, ook pro Deo advies gaven.
- Netanyahu’s aanval op Iran – strategisch keerpunt of politi…..
- Zware metalen en zwangerschapsuitkomsten: Sheila Kort promo…..
- Financieel adviseur Karamat: RVI-programma ‘levensgevaarlij…..
- Mario Vermeer vertegenwoordigt Suriname op internationaal J…..
- Waarom Suriname zijn president niet meer in het geheim moet…..
- Vaststelling grens Suriname in afrondende fase..
- Advocaten betwisten drugs dropping door Colombianen..
- Suriname treft Panama, El Salvador en Guatemala in laatste …..
- OM eist langdurige gevangenisstraffen in drugszaak..
- Indonesië en Suriname versterken culturele samenwerking..
- Surinaams-Javaans medicinaal erfgoed kan bijdragen aan nati…..
- OM eist zware straffen in omvangrijke drugszaak..
- Tweede verdachte beroving in warung Fayadjanstraat ontkent …..
- Sadi over missives: absurd en schandalig..
- Onderwijs heeft vijf nieuwe inspecteurs..
- Jones eist dat VHP zich neerlegt bij verkiezingsuitslag..
- Nieuwe generatie leiders in de startblokken..
- Aanhoudende regen en onweer..
- Wegomleiding kruising Heeren- en Klipstenenstraat..
- Verdachte en heler opgesloten wegens diefstal..
- Petronas versnelt olie-exploratie in Blok 52 na veelbeloven…..