Tekst Ivan Cairo
PARAMARIBO – Een in België opgesloten Surinaamse ondernemer krijgt na maanden de documenten die hij via zijn advocaten aan de Surinaamse regering had gevraagd en die ontlastend zouden kunnen zijn in zijn strafzaak, van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Internationale Business en Internationale Samenwerking (Bibis). Twee van zijn broers die ook waren opgesloten door de Belgische justitie zijn inmiddels vrij. Nadat de redactie van de Ware Tijd over deze zaak navraag deed bij minister Albert Ramdin werd de informatie donderdag gestuurd naar de advocaat van de betrokkene. “De minister van Buitenlandse Zaken en de directeur weigeren vanaf 16 augustus 2024 ontlastend bewijs voor de belangen van Surinaamse, Nederlandse en Amerikaanse staatsburgers te overhandigen”, beklaagde de gedupeerde ondernemer Arthur Naarendorp zich vorige week dinsdag tegenover de krant.ADVERTISEMENT
‘De minister van Buitenlandse Zaken en de directeur weigeren vanaf 16 augustus 2024 ontlastend bewijs voor de belangen van Surinaamse, Nederlandse en Amerikaanse staatsburgers te overhandigen’
Brieven
Op 27 mei vorig jaar richtte hij per deurwaardersexploot een verzoek aan minister Ramdin en directeur Luziano Truideman voor medewerking en ondersteuning. Op 22 juli werd Naarendorp door Bibis geïnformeerd dat het Openbaar Ministerie zou worden gevraagd om de desbetreffende informatie te verzamelen. Daarna werd echter ondanks herhaaldelijke pogingen van zijn advocaat niets meer vernomen van het ministerie. Ten einde raad richtte de raadsman zich op 27 september per brief rechtstreeks tot de procureur-generaal omtrent deze zaak met het verzoek om de status van de 71 personen die door de Belgische justitie als gesmokkeld uit Suriname zijn vastgesteld na te trekken. Op 3 oktober reageerde advocaat-generaal Astrid Niamat namens de procureur-generaal dat het onderzoek van het OM in deze kwestie al was afgerond en dat het onderzoeksresultaat al op 16 augustus naar Bibis was gestuurd. De advocaat van de gedupeerde maakte vervolgens een aantal keren contact met het ministerie, maar zonder het gewenste resultaat. Uiteindelijk benaderde de ondernemer een familielid die vervolgens contact maakte met minister Ramdin. De bewindsman zou naar verluidt hebben aangegeven dat hij het onderzoek van de procureur-generaal afwachtte.
Reactie Bibis
In een reactie aan de krant stelt Bibis dat steeds gereageerd is op de brieven die verschillende advocaten van de gebroeders Naarendorp waren gestuurd. “Het ministerie heeft steeds op elk schrijven van eerdergenoemden gereageerd. Ook heeft het ministerie voor de volledigheid het OM om advies gevraagd, waarop het OM op 16 augustus 2024 per brief gereageerd heeft. Het advies van het Openbaar Ministerie is in een schrijven aan het ministerie van Bibis aangeboden en niet als een onderzoeksrapport. Belanghebbende is geïnformeerd via de deurwaarder Sergio W. Niekoop, 21 augustus 2024. Recent, op donderdag 20 maart 2025, heeft het ministerie van Bibis de reacties van het ministerie van Bibis en van het Openbaar Ministerie aan mr. Lobo doen toekomen”, laat directeur Truideman via zijn secretariaat weten. Verder wordt aangegeven dat de gebroeders Naarendorp vanaf de start van hun zaak “bijstand hebben gekregen van de ambassade in Brussel”.
‘Machtsmisbruik’
Naarendorp, twee broers en anderen, onder wie buitenlanders, die in België op verdenking van mensensmokkel uit Suriname veroordeeld werden tot gevangenisstraffen, ontkennen zich schuldig te hebben gemaakt aan een strafbaar feit, en dat de personen die door de Belgische justitie als hun slachtoffers worden aangemerkt vrijwillig op geldige visa uit Suriname zijn vertrokken. De ondernemer blijft erbij dat de Surinaamse autoriteiten in functie overtredingen hebben begaan. “Het opzettelijk achterhouden van ontlastend bewijs in het belang van Surinaamse staatsburgers is nationaal en internationaal een misdrijf. De belangen van Surinaamse, Nederlandse en Amerikaanse staatsburgers zijn in gedrang door machtsmisbruik van de Surinaamse autoriteiten”, meent Naarendorp.
- 10-jarig meisje meegenomen door volwassen man; alerte kinde…..
- Corps Diplomatique en Internationale Organisaties geïnforme…..
- Poging verboden spullen cellenhuis in te gooien mislukt..
- PVP heeft geen kandidatenlijsten ingediend; geen verruiming…..
- ABC presenteert docu-serie voor de ondernemende Surinamer..
- Zesjarig meisje verdronken in zwembad..
- PVP ondanks rechterlijke toelating verkiezingen, weer afgew…..
- PVP dient geen kandidatenlijst in..
- EAG Airport opent nieuwe mogelijkheden voor Surinaamse luch…..
- Historische moment bij opening EAG internationale luchthave…..
- Finabank versterkt Raad van Commissarissen met herbenoeming…..
- Wim George Petri..
- Hakrinbank boekt winst en keert dividend uit..
- Simons: Wie op NDP en haar kandidaten scheldt heeft niets t…..
- NPS vult kandidatenlijst aan met Overloon en van Varsseveld..
- BEP gaat met opgeven hoofd de verkiezingen in..
- Straatnaam en concert voor componiste Majoie Hajary..
- Ir. Cyrill Bisoendat Ramkisor Msc...
- Foute kandidaten..
- NDP heeft kandidatenlijst alsnog kunnen indienen..
- Piet Wortel moet drie jaar de cel in..