EEN VERKIEZINGSPROCES IS in Suriname een bijzondere periode, maar het nadert nu een einde. Er zijn waarnemingsmissies geweest van zowel de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) als de Caribische Gemeenschap (Caricom). De OAS-missie heeft een rapport uitgebracht, waarbij er een aantal belangrijke tekortkomingen zijn genoemd. Eén daarvan is het grijze vlak van financiering van politieke partijen en de transparantie over middelen die worden gebruikt om verkiezingscampagnes te financieren.
Positief is wel dat er geen spanningen zijn geconstateerd die zouden kunnen wijzen op polarisatie in de samenleving, uitsluiting van één of meer groepen dan wel geweld bij het uitbrengen stemmen. Het heeft allemaal op vreedzame wijze kunnen geschieden. Opvallend is het dan wanneer president Chandrikapersad Santokhi deze tekortkomingen nu wel constateert daar er een poging tot coalitievorming is.
Het was deze zelfde VHP-voorzitter die in 2020, nog voordat er een officieel verkiezingsresultaat bekend was, tekende met de Abop, NPS en PL om samen een coalitie te vormen
Tijdens een persconferentie vrijdagavond, nadat het staatshoofd alle politieke partijen had opgeroepen om hen te informeren over het verwerkingsproces van de verkiezingsuitslag, liet hij juist wel angst tot polarisatie en uitsluiting horen. Op geen enkele manier gaf Santokhi duidelijkheid over wat hij precies bedoelde.
Op vragen die specifiek te maken hadden met wensen en bezorgdheden van de VHP die als enige politieke partij niet is betrokken bij de poging tot coalitievorming van de NDP, ging de president niet in. Hij verwees naar de politieke partij VHP voor informatie daarover en gaf aan dat hij in functie sprak en niet als VHP-voorzitter. Een bijzondere uitspraak voor iemand die de afgelopen tijden op verschillende politieke podia maatregelen, zoals de royalty’s voor iedereen, aankondigde.
Opvallend is ook dat terwijl de voorlopige uitslag alle partijen die zetels hebben gehaald heeft gedreven samen te werken zonder de VHP, de president zegt dat hij wacht op een officieel verkiezingsresultaat. Echter, het was deze zelfde VHP-voorzitter die in 2020, nog voordat er een officieel verkiezingsresultaat bekend was, tekende met de Abop, NPS en PL om samen een coalitie te vormen. Het heeft er veel van dat de persoon Santokhi per tijdspanne, functie en omstandigheid een andere zet morele regels heeft. Of dat een gezonde situatie is, laat zicht raden.
Het lijkt er volgens velen verdacht veel op dat de VHP-voorzitter het mogelijke verlies van zijn partij niet onder ogen wenst te zien. Want vóór de verkiezingen, die Santokhi voorspelde te zullen winnen, was de VHP ook niet deel van protesten van andere partijen tegen het chaotische verloop van de verkiezingen. Trouwens, er is ook geen gevaar tot uitsluiting van groepen in de samenleving of polarisatie als de VHP niet aan de macht komt, want die partij bestaat – volgens Santokhi – uit Surinamers uit alle lagen van de bevolking en alle bevolkingsgroepen.
En wanneer Santokhi ook nog aangeeft dat het de taak is van het Onafhankelijk Kiesbureau en het Centraal Hoofdstembureau om het publiek in te lichten over het verwerkingsproces na de verkiezingen, dan is de grote vraag: ‘waarom precies was die persconferentie nodig en wat is ermee bereikt?’ Dat weet mogelijk niet eens de president/VHP-voorzitter.
- Laatste fase verkiezingstelling: NDP blijft aan kop, nog 3 …..
- Baasaron mogelijk kandidaat voor ministerspost..
- Intentie zonder richting..
- Tot nu toe 9 parlementskandidaten bij voorkeur gekozen..
- Chaos troef..
- PSA-betaling vanaf 9 juni alleen digitaal..
- Vrouw omgekomen bij woningbrand..
- A20 zal Baasaron voordragen als nieuwe minister van EZ..
- Omstanders voorkomen beroving 55-jarige vrouw door verdacht…..
- Nieuwe PSA-website vanaf 9 juni operationeel..
- 28-jarige man rijdt in op dief; bestuurder in verzekering g…..
- Partijen zonder zetels hadden ook bij een samenwerking geen…..
- Haïtiaanse kinderen lopen risico op seksueel misbruik te mi…..
- Moira Morroy’s Movement Studio brengt leerlingenvoorstellin…..
- Frankrijk verbiedt roken op stranden, in parken en bij bush…..
- CVS, Walgreens en Rite Aid sluiten massaal winkels..
- Na Ashwin Ramcharan zegt ook Gerard Spong: Simons ongeschik…..
- Het volk heeft niet gesproken – het is verdeeld en ve…..
- Een fragiele aanstaande coalitie en een gemiste kans voor h…..
- NDP blijft grootste volgens voorlopige telling..
- Bromfietser op slag dood na aanrijding met mast in Saramacc…..