Op 1 juli 2025, tijdens de nationale herdenking van de afschaffing van de slavernij, spreekt de Broederschap en Eenheid in de Politiek (BEP) krachtige woorden over de diepere betekenis van Keti Koti. De partij roept op tot meer historisch bewustzijn en waarschuwt voor een herhaling van oude ongelijkheden onder nieuwe vormen, zoals bij de toekomstige verdeling van olie- en gasopbrengsten.
De BEP wijst erop dat slavernij op 1 juli 1863 officieel werd afgeschaft in Suriname en de toenmalige Nederlandse Antillen, maar dat de tot slaaf gemaakten nog tien jaar verplicht op de plantages moesten blijven werken. De partij erkent de unieke geschiedenis van de Marrons, die zich al meer dan een eeuw eerder wisten vrij te vechten en hun vrijheid zelf afdwongen.
“Slaven werden als koopwaar behandeld, niet als mensen,” schrijft de BEP. “Maar verzetshelden zoals Kodjo, Mentor en Present, die ooit als misdadigers werden gemarteld en geëxecuteerd, worden nu terecht erkend als nationale helden van Suriname.”
Keti Koti als spiegel van heden en toekomstVolgens de partij is Keti Koti méér dan een historische herdenking: het moet ook een dag van zelfreflectie, educatie en strategische visie zijn. De BEP signaleert dat een groot deel van de samenleving onvoldoende stilstaat bij de sociale impact en geschiedenis van deze dag.
“Het herinnert ons eraan dat we nog niet volledig vrij zijn zolang er geen sprake is van echte emancipatie en economische zelfredzaamheid.” De partij roept daarom op tot een fundamentele heroriëntatie: van exploitatie naar inclusieve ontwikkeling, met investeringen in onderwijs, kenniseconomie en sociaal beleid. Alleen dan kan Suriname vooruit, stelt de partij, en wordt de betekenis van Keti Koti werkelijk verzilverd.
Waarschuwing voor nieuwe ongelijkheidDe BEP uit haar zorgen over de toekomst, vooral met het oog op de verwachte olie-inkomsten. “Zolang de welvaart ongelijk blijft verdeeld, is de vraag gerechtvaardigd of we niet opnieuw afstevenen op een moderne vorm van afhankelijkheid — een nieuwe slavernij,” aldus de verklaring.
De partij pleit voor een gedetailleerd meerjarenplan, waarin alle bevolkingsgroepen worden meegenomen. Er moet worden gewaakt voor etnische polarisatie, en beleidsmakers dienen zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid in het vormgeven van een rechtvaardige en inclusieve samenleving.
Oproep tot nationale eenheidAan de vooravond van 50 jaar staatkundige onafhankelijkheid, vraagt de BEP om beleid dat gericht is op natievorming, verbondenheid en eerlijk leiderschap. “Keti Koti dwingt ons om vooruit te kijken. Niet enkel met trots, maar ook met de plicht om lessen uit het verleden om te zetten in daden voor de toekomst.”
- WISSELKOERS ‘HAT EDE’..
- Nieuwe coalitie houdt koers vast ondanks druk rond vicepres…..
- Herdenking 180 jaar boeroes in Suriname: ‘Als men het heeft…..
- Geen verhoogd risico op meningitis door slakken in Suriname..
- 36 voertuigen overgedragen aan korpsen..
- Korps Politie Suriname (KPS) belegd persconferentie in verb…..
- Condor verlengt finaleserie vrouwenvolleybal..
- 180 jaar Boeroes in Suriname met trots herdacht in Saramacc…..
- VHP: Verkiezingen op alle niveaus bindend verklaard..
- Ondanks vele misstanden: verkiezingen 25 mei 2025 officieel…..
- VHP erkent verkiezingsuitslag en overweegt kandidaatstellin…..
- MENNONITISCHE LANDBOUW IN PERU EN DE PARALLELLEN MET SURINA…..
- VHP beraadt zich over kandidaatstellingen..
- President: Boeroes symbool van integratie en doorzettingsve…..
- Santokhi: ‘Bijdrage boeroes onmiskenbaar en blijvend’..
- Jager gewond bij gewapende beroving met houwer in Santigron..
- A20 eert stille kracht van een toegewijde gemeenschap..
- Certificaat uitgereikt aan 20 leden van de Mobiele Eenheid …..
- Video -Ballistische raketten afgevuurd bij aanvallen op Isr…..
- Na correcties verklaart OKB verkiezingen 2025 bindend..
- OKB: verkiezingen zijn bindend ondanks vele onregelmatighed…..