Tijdens een persconferentie eind augustus, benoemde president Simons drie hoeken van waaruit meer inkomsten zouden moeten komen: belastingen, douane en de goudsector. Terecht stelde zij, dat rennen naar het IMF voor meer geld, minder duurzaam is dan inkomsten uit die hoeken, op de juiste manier te ordenen.
Belasting
Personeelstekorten en gebrekkige middelen zijn hindernissen voor de Belastingdienst. De president ziet een oplossing om burgers in positieve zin te motiveren, belastingachterstanden in te lopen. Boetes moeten niet dusdanig hoog zijn dat ze blijvend afschrikken of het gedrag van huishoudens en bedrijven compleet averechts beïnvloeden. Wat hierbij over het hoofd wordt gezien, is de kernoorzaak van het personeelstekort. Namelijk dat voor kostbare kennis, niet marktconform betaald wordt. In alle landen met een gezonde instroom van belastinggelden, behoren fiscalisten, economen, econometristen, opsporingsagenten en alle anderen die helpen belastinginkomsten te garanderen, tot een van de best betaalde personen in overheidsdienst. Zorg je daar als overheid niet voor, dan steken de beste mensen over naar de private sector, en helpen zij uitgerekend jouw grootverdieners, met zo min mogelijk belasting betalen.
Douane
Bij de douane zijn controle, wetshandhaving en het terughalen van gelden, nadeel een lachertje. Benadeelden die klachten indienen of als klokkenluider optreden, kunnen de deuren sluiten. Drugsvangsten van duizenden kilo’s in Europa, worden gerapporteerd, zonder dat er ook maar één topfunctionaris vervangen wordt of één eenheid of afdeling aan onderzoek of reorganisatie wordt onderworpen. Dan hebben we het nog niet over wat er gebeurt op de privéhavens en aan de landsgrenzen in het oosten en westen, waar de smokkelroutes, bijnamen gekregen hebben.
Goud
De president wekt het beeld, druk bezig te zijn met bekijken, hoe er meer uit goud gegenereerd kan worden. Maar het is publiek geheim, dat sommige van haar eigen partij- en coalitiegenoten, de grootste profiteurs en belanghebbenden in de sector zijn. Zij had net als Santokhi voor haar, alle gelegenheid, Brunswijk aan de kant te laten en via de VVV verkozen te worden, in plaats van een notoire veelvraat op het gebied van goudinkomsten als coalitiepartner te tolereren. Zij heeft in haar maandje in het ambt, geen strohalm aan hem ontnomen, wetende wat zijn track record is op het gebied van goudwinning, goudhandel en milieu. Integendeel is zijn politiek huis verantwoordelijk voor Natuurlijke Hulpbronnen, met één en dezelfde minister. Waar zou het gewijzigd beleid, dan vandaan moeten komen?
Woordenschat
De woordenschat van de president is de absoluut juiste en zij legt de vinger op de zere plek. Ook maar een begin aan ordening van deze drie hoeken, zou het IMF overbodig maken voor de komende decennia. Echter, een woordenschat verschilt van een beleidskader. En daarin moet het regeerteam zich nog gaan bewijzen en onderscheiden.
The post BELASTING, DOUANE EN GOUD ..
- Buitenlandse kritiek doet Israëlische regering weinig..
- Roy Vincent Dens (78) Paramaribo 22-8-2025..
- Carmen Zita Landburg (87) Rotterdam 22-8-2025..
- Aankomende dc’s worden getrained..
- US$ 165.000 overgemaakt voor afstudeerexamen Surinaamse stu…..
- Lions Club Parwani lanceert Peace Poster Project 2025 – Tog….
- Open sollicitaties voor bestuursvoorzitter en president-com…..
- President Simons: “Investeren in watervoorziening is essent…..
- Binnen twee maanden duidelijkheid over beleid per ministeri…..
- EZ versterkt samenwerking met KMO-fonds, Trustbank Amanah e…..
- Dode en gewonde bij gewapende overval in Brokopondo .
- Notoire 51-jarige inbreker in Nickerie aangehouden.
- Man (40) mishandelt zijn 35-jarige zus en bedreigt haar met….
- MI-GLIS functioneert voornamelijk onafhankelijk..
- Hoofdkantoor OWRO al een week zonder water..
- Ressortsraadslid Faizel Vreugd zet zich in voor schonere bu…..
- Rui Wang (VHP) kijkt uit naar beleid van deze regering..
- Antonio do Brinco opnieuw getroffen door brand..
- Integriteit en anticorruptiewetgeving: juridische leegte on…..
- ‘Voorlopig geen nieuwe korpschef’..
- Winter verrast met maatregelen GBB: ‘Landmeters kunnen moei…..