Tekst en beeld Ivan Cairo
PARAMARIBO – De kantonrechter heeft maandag het ondernemerskoppel Gerhard van den Bergh en Asha Badal vrijgesproken van alle beschuldigingen van verduistering in de zogeheten Kippie-zaak. Het Openbaar Ministerie (OM) had drie jaar celstraf en onmiddellijke gevangenneming geëist, maar rechter Lydia Ravenberg oordeelde dat er geen sprake was van strafbaar handelen.
De zaak draaide om een geschil tussen het echtpaar – eigenaar van pluimveebedrijf De Doksenclub – en financier Vijay Kirpalani, die voor circa 3,7 miljoen Amerikaanse dollar in hun kippenproject ‘Kippie’ had geïnvesteerd. Kirpalani beweerde dat ruim 800.000 tot 1 miljoen dollar onrechtmatig was besteed aan zaken die niets met het project van doen hadden. Toen hij geen duidelijkheid kreeg over de besteding, schakelde hij justitie in en deed aangifte van verduistering.
Pleidooi
Advocaat Murwin Dubois, die het echtpaar bijstond, stelde tijdens zijn pleidooi dat het hier om een civiel geschil ging en niet om een strafzaak. Hij wees erop dat de partijen reeds een civiel proces hadden gevoerd en dat het strafrecht in deze situatie werd misbruikt. Volgens Dubois was er sprake van schending van het legaliteitsbeginsel en vroeg hij de rechter het OM niet-ontvankelijk te verklaren, of zijn cliënten vrij te spreken.
Rechter Ravenberg volgde dat betoog echter niet. Zij benadrukte dat ook in civiele conflicten elementen kunnen voorkomen die strafrechtelijk beoordeeld moeten worden. Het Openbaar Ministerie werd daarom ontvankelijk verklaard in de zaak. Toch kwam de rechter tot de conclusie dat er géén sprake was van verduistering.
Volgens het vonnis was het geld door Kirpalani vrijwillig en als lening afgestaan aan Van den Bergh en Badal, zonder dat er een strikte bestemming van de gelden was vastgelegd in het businessplan. “Het geld was rechtmatig in hun bezit, omdat het hen was geleend om te besteden. Het geld behoorde niet meer aan hem toe,” verklaarde de rechter. Er was volgens haar ook geen sprake van doelbinding, omdat nergens contractueel was vastgelegd hoe de gelden exact besteed moesten worden.
Civiele zaak
Rechter Ravenberg stelde bovendien dat het uitblijven van terugbetaling hoogstens een civiele kwestie betreft. “De aangever had moeten wachten op terugbetaling en zich niet moeten focussen op hoe het geld is aangewend,” verklaarde ze. Beide verdachten werden daarom volledig vrijgesproken.
De uitspraak vond bij verstek plaats, aangezien Van den Bergh en Badal niet in de rechtszaal verschenen. Zij verblijven al geruime tijd in het buitenland. Of het Openbaar Ministerie in beroep gaat tegen de uitspraak van de kantonrechter is op dit moment nog niet bekend. Na afloop lichtte persrechter Alida Johanns het vonnis toe tijdens een persconferentie.
Volgens bronnen van de Ware Tijd heeft Van den Bergh in Nederland enkele maanden geleden een rechtszaak aangespannen tegen Kirpalani, in het kader van de spaak gelopen samenwerking.
- Vrouwelijke ondernemers boeken snelle groei in Suriname ond…..
- Lim A Po: ‘Ik ben niet bang voor veel, maar wel voor bran…..
- Koorndijk: ‘Twee mogelijke locaties voor brugverbindingen o…..
- Koolstofkredieten: Suriname wacht, Guyana incasseert..
- Somohardjo wil namen nieuwe PL ministers nog niet prijsgeve…..
- President Santokhi: “Suriname zit sinds gisteren zonder vic…..
- Suriname eerste Amazoneland dat door WHO als malariavrij is…..
- Verkiezing president en vicepresident op zondag 6 juli om 1…..
- Zunder: Reparatieproces in Engeland bereikt historisch hoog…..
- Santokhi: ‘op dit moment hebben wij geen vicepresident’..
- Brunswijk: ‘Ik blijf vicepresident totdat er een andere is …..
- Protestbrief VHP-fractie aan voorzitter Nationale Assemblee..
- Ketikoti-viering in Amsterdam..
- BEKENDMAKING..
- Kandidaatstelling voor verkiezing president en vicepresiden…..
- VHP dient protest in tegen onregelmatigheden bij verkiezing…..
- Rusland en Asabina rekenen op het gegeven woord van coaliti…..
- VHP-fractie dient protest in tegen tonen stembriefje..
- Levenloos lichaam aangetroffen langs de weg..
- Lijk aangespoeld langs de kust van de Suriname rivier; nabe…..
- VHP schrijft protestbrief aan Adhin inzake schending van he…..