De Nationale Assemblee (DNA) is vandaag gestart met de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 2025. Volgens Rabin Parmessar (NDP), voorzitter van de commissie van rapporteurs, bedragen de totale ontvangsten SRD 55,5 miljard, terwijl de uitgaven zijn begroot op SRD 67 miljard. Dit resulteert in een begrotingstekort van ruim SRD 12 miljard, oftewel 6 procent.
Parmessar maakte in zijn betoog een vergelijking tussen de begrotingen van 2024 en 2025. De belastingopbrengsten stijgen van SRD 26,5 miljard in 2024 naar SRD 32,8 miljard in 2025. Daarentegen dalen de niet-belastingopbrengsten van SRD 16,2 miljard naar SRD 13,7 miljard. Leningen nemen toe van ruim SRD 5,4 miljard naar ruim SRD 8,8 miljard. Parmessar vroeg of er sprake is van nieuwe leningen in 2025 of dat de stijging verband houdt met recente financieringen.
Donaties dalen van SRD 443 miljoen naar SRD 316 miljoen. De begrotingssteun van SRD 4,6 miljard in 2024 valt in 2025 volledig weg. In totaal stijgen de ontvangsten van SRD 53,2 miljard naar SRD 55,5 miljard.
De loonkosten voor ambtenaren stijgen fors: van SRD 11,8 miljard naar SRD 16,7 miljard, wat neerkomt op ruim SRD 1 miljard per maand. Ook rente en aflossingen nemen toe, van SRD 13,9 miljard naar SRD 16,7 miljard. Op overige uitgaven wordt bezuinigd, waardoor dit totaal daalt van SRD 34 miljard naar SRD 33 miljard.
De stijging van de totale uitgaven van SRD 60 miljard in 2024 naar SRD 67 miljard in 2025 is voornamelijk te verklaren door hogere rente- en aflossingsverplichtingen.
De lopende uitgaven — waaronder lonen, sociale premies, gebruik van goederen en diensten, subsidies en sociale uitkeringen — stijgen van SRD 14 miljard naar SRD 19 miljard, met salarissen als grootste post.
De kapitaaluitgaven, zoals inventaris, transportmiddelen en bouwprojecten, dalen van SRD 568 miljoen naar SRD 381 miljoen. In totaal nemen de operationele uitgaven toe van SRD 14 miljard naar SRD 19 miljard.
Parmessar ging ook in op de verschillen per ministerie. Het Hof van Justitie krijgt een forse verhoging: van SRD 223 miljoen naar SRD 483 miljoen, onder andere vanwege de implementatie van nieuwe wetgeving. Het budget van het Openbaar Ministerie stijgt van SRD 81 miljoen naar SRD 241 miljoen. Parmessar plaatste hierbij de kanttekening of deze verhogingen zullen leiden tot betere kwaliteit, meer efficiëntie en meer duidelijkheid, aangezien de samenleving nog steeds klaagt over de aanpak van zaken.
Bij de invoering van de btw in 2023 leverde deze belasting SRD 4,7 miljard op, ondanks dat het systeem slechts een half jaar draaide en gepaard ging met veel onduidelijkheden. In 2024 werd SRD 6,7 miljard binnengehaald, maar volgens Parmessar had dit bedrag hoger moeten liggen. Voor 2025 wordt een opbrengst van SRD 8,1 miljard geraamd.
De ontvangsten van Staatsolie bedroegen SRD 10 miljard in 2023, maar zijn in 2024 gedaald, ondanks een lichte stijging van de olie- en goudprijzen. Voor 2025 wordt tot juni een opbrengst van slechts SRD 4,7 miljard verwacht. Parmessar pleitte voor themabijeenkomsten over Staatsolie om meer duidelijkheid te krijgen.
- Laatste horde Natio WK 2026..
- VIDS en OSIP moedigen Cabendadorp aan om rechten en erfgoed…..
- 25-jarige brengt man twee steekverwondingen toe..
- 16-jarige belandt met auto in goot aan Monplaisirweg..
- Jeugdambassadeur Richard Pinas: ‘Nationaal Caricom Platform…..
- Ontvluchte arrestanten Ardjopawiro en Cabenda weer achter s…..
- Stiefvader en collega aangehouden voor ontucht minderjarig …..
- Update: Vier arrestanten ontvlucht uit cellenhuis Santodorp….
- VOLK BLIJFT OM RAVAGE VRAGEN..
- Suriname sleept U15-Concacaf titel ongeslagen in de wacht..
- ARMOEDE IS GEEN VRIJBRIEF VOOR DIEFSTAL..
- Yaadgaar Orchestra op tournee door Nederland..
- NAAMLOOS EN GEZICHTLOOS..
- Bronto Somohardjo: “Suriname heeft ons nodig en wij hebben …..
- QUICK FIX, LAPWERK MET MILJARDEN..
- Schande..
- President en VP benadrukken eenheid bij viering 135 jaar Ja…..
- MINDER AMBTENAREN, HOUDEN ZO..
- Distributie schooltassen stichting Vrienden van Suriname ge…..
- President Simons ontdekt Kabinetten van de President in Nic…..
- SCHRIKBAREND LAGE EXAMENRESULTATEN..