De ontruiming van gouddelvers uit Kamp 21 was onvermijdelijk om ernstige ongelukken te voorkomen. Dat stelt Jurgen Tweeling, basya van de Matawai, in gesprek met Suriname suriname. Hij benadrukt dat er eerder al waarschuwingen waren afgegeven aan de illegale gouddelvers, maar dat deze stelselmatig werden genegeerd.
“Den oegemmannen e go in a olo, zonder te wachten op de graafmachines,” zegt Tweeling. “Dat is levensgevaarlijk. We willen geen herhaling van het tragische Matawai-incident waarbij gouddelvers bedolven raakten onder het zand.”
Volgens de basya werd de ontruiming uitgevoerd op verzoek van Rosebel Goldmines/Zijin en in samenspraak met een stichting die namens zijn nicht Demusha Ceder actief is in het gebied. De stichting had eerder formeel toestemming gevraagd aan Rosebel Goldmines om het terrein te exploiteren.
Miskenning van afspraken“Er zijn duidelijke afspraken gemaakt tussen de stichting en Rosebel Goldmines. Maar als mensen zich daar niet aan houden en zelf de goudput ingaan, dan moeten er maatregelen volgen,” aldus Tweeling. “Rosebel houdt via drones toezicht. Zij zien alles wat er gebeurt op de locatie. De ontruiming kwam niet uit het niets.”
De basya wijst erop dat sommige ondernemers zich wél aan de regels houden, maar bij een ontruiming vaak ook het veld moeten ruimen. “Na den man san ab a presi sen den skowtu kon – a no tra sma,” benadrukt hij.
Gevolgen voor ondernemers en veiligheidHoewel de maatregel niet gericht was tegen winkeliers en andere ondernemers, zijn ook zij getroffen. Volgens Tweeling was het niet de bedoeling om onschuldigen te benadelen.
“De opdracht was om de ‘oegemboi’ te verwijderen. Maar ze luisteren niet. Ik ben zelf daar geweest om te praten, maar ze geven geen gehoor.”
De situatie werd volgens hem verergerd doordat sommige jongeren zich niet aan de veiligheidsregels hielden. “Ik had de jongens gewaarschuwd niet te gaan waar graafwerkzaamheden zijn, maar toch ‘den e go’. Dan moeten ze per direct uit het gebied.”
Oproep aan OGSTweeling zegt dat hij inmiddels contact heeft gelegd met de Ordening Goudsector (OGS) om in te grijpen en de situatie in kaart te brengen. “Als ze niets doen, hebben we straks weer dodelijke incidenten,” waarschuwt hij. “De jongens moeten leren gehoorzamen aan de veiligheidsinstructies. Als ze worden weggestuurd, hebben ze nergens om te werken, maar veiligheid gaat boven alles.”
Volgens de basya is het nu aan OGS om poolshoogte te nemen, waarna gekeken wordt hoe het werk in het gebied op een veilige en ordentelijke manier kan worden hervat.
- Suriname lanceert eerste digitale PSA-kaart: eenvoudiger, v…..
- Lichaam van man aangespoeld langs Surinamerivier ter hoogte…..
- Hittegolf in Nederland: nieuw temperatuurrecord op 1 juli..
- President Santokhi op Keti Koti: “Laat de geest van onze vo…..
- Adhin: ‘ Het volk verwacht geen loze beloftes, maar helderh…..
- AAN MACHT VAST BLIJVEN KLAMPEN..
- President spreekt volk toe op 162e herdenking van afschaffi…..
- Kantonrechter spreekt ondernemer Van den Bergh vrij van rec…..
- Geen lange rijen meer: KPS lanceert rijbewijzen-portaal..
- Het Surinaamse Rode Kruis viert 85 jarig bestaan; veel meer…..
- Manifest FFAS: Onze beschaving bestaat..
- Verdachte in gijzelingszaak Rodney Cairo veroordeeld tot vi…..
- Tijdelijke combinatie lid DNA en President: constitutionele…..
- Politie zoekt nabestaanden van man wiens lijk aanpoelde in …..
- 60.000 personen geregistreerd voor Royalty voor Iedereen-pr…..
- Vrouwelijk geleide bedrijven groeien sneller dan mannelijke…..
- Regen en onweersbuien op 1 juli..
- Suriname als eerste Amazoneland malariavrij verklaard door …..
- Seoul overspoeld door ‘lovebugs’, inwoners noemen het een r…..
- Trump legt strenger Amerikaans beleid op aan Cuba..
- Reglement van Orde onjuist toegepast, zegt Jogi..