Basketbaltopper SCVU-De Arend afgebroken ter voorkoming escalatie

“Uitscheiden! De resterende speeltijd (50,5 seconden, … red.) zal, indien nodig, op een andere dag worden gespeeld.” Tot dat besluit kwam Harold Meinzak, voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de Surinaamse Basketbalassociatie (SBA) donderdagavond in samenspraak met de arbiters Romero Linger, Dino Piqué, Henry Naarendorp en wedstrijdleider Renate Panka ter voorkoming dat de partij tussen SCVU en De Arend compleet escaleerde.

Tekst en beeld John ZaalmanADVERTISEMENT

Het vijftal was daartoe genoodzaakt, nadat Ernesto Abena van De Arend met nog 50,5 seconden een onnodige harde overtreding maakte op SCVU’s Preston Boldewijn. Abena werd gediskwalificeerd voor zijn onnodige handeling. Het verlaten van de spelersbank door Byorn ‘Boykie’ Ewyk en Safiero ‘Jola’ Fräser betekende een automatische diskwalificatie voor het SCVU-tweetal.ADVERTISEMENT

Hun teamgenoot Donyell Samson was aan het begin van de vierde quarter wegens natrappen ook al uit de wedstrijd gezet. Samson nam het recht in eigen hand, nadat Foetjaro Alankoi van de verdedigend kampioen met nog 9:25 hem het scoren op een harde manier belette. Samson kwam te vallen en terwijl hij op de vloer lag bezondigde hij zich aan ‘natrappen’. Naarendorp diskwalificeerde hem onherroepelijk.

Verhit

Het arbiterstrio had het gedurende de ontmoeting niet bepaald makkelijk en moest zeker vier keren spelers op het matje roepen. Dat begon al met nog 7:49 in het derde kwart bij een opstootje tussen SCVU’s Fräser en De Arend-captain Emile la Rose. Beiden kregen een double fault.

Met nog 3:41 in dezelfde periode waren het Fräser en De Arend-guard Lagwyn Brondenstein, bij wie het vuur moest worden gedoofd. Jeugdspeler Joshua Soesman kreeg met nog 1:55 een slag van Alankoi in zijn kruis, rolde enkele keren op het veld, voordat hij naar de kant werd gehaald en door de medische staf werd geassisteerd.

Met nog 2:01 in het laatste kwart moesten Andrew Blijd van De Arend en Xavier Nassy uit elkaar worden gehaald, nadat Blijd voor een fout op hem verhaal wilde halen bij de SCVU-center.

Geen controle

“De wedstrijd niet verder spelen, was het beste om te doen”, merkte Meinzak op in gesprek met de Ware Tijd. “De arbiters hadden geen controle meer over de game. En om escalatie te voorkomen, hebben we die afgebroken.”

SCVU-coach Lesly Dhanradj was kritisch naar de arbitrage toe. “De arbiters lieten echt te veel toe. Ze konden de game niet onder controle houden. Zaken moesten vanaf het begin worden afgestraft, want mijn spelers werden opzettelijk geslagen”, klaagde hij. “Er werd echt maar aan één kante gefloten.”

Geen koekjes

De Arend zat halverwege de eerste tien minuten goed in de game en leidde na een steal gekoppeld met een three-pointer van Brondenstein zelfs met 17-6. Het inbrengen van Fräser en Soesman met nog 5:12 bij SCVU voor aanvoerder Jaleel Vreden en Lordenzio Weibolt zorgde voor de ommekeer. De fase werd met 24-24 afgesloten.

La Rose en Brondenstein maakten de eerste twee baskets in de tweede quarter, waardoor De Arend op 28-24 kwam. Echter, nadat Ewyk SCVU op 32-31 bracht, keek de ploeg niet meer achterom. Bij de rust was het 40-34 en na drie quarters was de voorsprong verder opgevoerd naar 65-47.

Echter, na de vele taferelen werd bij een 82-64 score en nog 50,5 seconden de partij afgebroken. “Het hoefde echt niet zover te komen”, oordeelde Dhanradj. “Agressief spel kan, maar tot een bepaald punt. Mijn spelers zijn ook geen koekjes, maar wat De Arend deed, was afkeurenswaardig.”

Fräser en Soesman

De SCVU-coach gaf toe dat de omwenteling volgde na het inbrengen van Fräser en Soesman. “De opdracht was dat de bal meer naar binnen moest of dat we extra passen moesten geven. We hebben ook harder verdedigd.”

Ook tegenhanger Humphrey Eendragt gaf toe dat Fräser en Soesman voor de verandering zorgden. “Ze hebben inderdaad meer druk op ons spel gebracht. SCVU paste ook een full court press toe, waarbij we veel balverlies leden en ook veel vije worpen misten. Daar tussenin waren er een paar incidenten, waarbij de arbiters bepaalde zaken niet zagen en de jongens daardoor agressiever werden.”

Hij beaamde dat De Arend goed is gestart. “Wij moeten gaan werken aan de verbeterpunten. Mijn jongens hebben ook niet het maximale gegeven. Er zit potentie in het team en ik voel me goed. We hebben zo’n partij liever nu dan later. We moeten langzaam gaan groeien.”

Beide ploegen scoorden samen elf driepunters. Ewyk en Vreden van SCVU elk twee en hun teamgenoten Ronaldinho Esajas en Xavier Elburg beiden één. De three-pointers bij De Arend kwamen op naam van Brondenstein en Blijd (elk twee) en Keith Zinhagel (één).

Koi Carper Aladey kreeg Koi Carper 2 eerder op de avond in de ‘broederstrijd’ met 129-60 ten onder. De barki werd met nog 9:16 uit een lay-up gemaakt door Kelvin Monkau: 100-42. …