Een nieuwe studie uit Canada wijst uit dat een hogere inname van kalium, wellicht een krachtiger wapen is tegen hypertensie (hoge bloeddruk) dan het beperken van zout. Wie kampt met hypertensie, doet er dus goed aan om vaker kaliumrijke voeding zoals bananen, broccoli of linzen op het menu te zetten.
Wereldwijd heeft ruim één op de drie volwassenen last van een te hoge bloeddruk, de voornaamste oorzaak van hartziekten, beroertes en chronische aandoeningen aan de nieren en het hart. Artsen adviseren al jaren om de zoutconsumptie te beperken, maar het onderzoek van de Universiteit van Waterloo toont aan, dat het optimaliseren van de verhouding tussen kalium en natrium mogelijk nog betere resultaten oplevert.
“Als we een hoge bloeddruk hebben, krijgen we meestal het advies om minder zout te eten”, zegt hoogleraar Anita Layton. “Maar meer kaliumrijk voedsel toevoegen, zoals bananen of broccoli, heeft volgens onze studie een nog gunstiger effect.”
Volgens medeauteur Melissa Stadt ligt de verklaring mogelijk in onze evolutie. “Onze voorouders aten een dieet dat rijk was aan fruit en groenten. Ons lichaam is daar op afgestemd. Het westerse dieet, dat veel zout en bewerkt voedsel bevat, wijkt daar sterk van af. Dat kan verklaren waarom hypertensie vooral voorkomt in geïndustria-liseerde landen.”
De onderzoekers ontwikkelden een wiskundig model waarmee ze het effect van de kalium-natriumverhouding op het lichaam konden simuleren. Opmerkelijk is dat mannen volgens het model vatbaarder zijn voor hoge bloeddruk dan vrouwen vóór de menopauze, maar dat zij ook meer baat lijken te hebben bij een hogere kaliuminname.
Kalium zit niet alleen in bananen en broccoli, maar ook in producten als artisjok, postelein, zoete aardappel, linzen, pompoen, noten en zalm.
De bevindingen onderstrepen het belang van een evenwichtige voeding als pijler van de volksgezondheid.
The post Banaan helpt tegen hoge bloeddruk ..
- OKB heeft nieuwe website..
- President Santokhi noemt ultimatum Somohardjo politieke pro…..
- Verborgen psychologie achter populisme, zegt psychiater Jes…..
- CHof-voorzitster Gloria Stirling blikt terug op vijf jaar j…..
- DNL wil binnen 100 dagen daadkrachtig beleid..
- Suriname moet eerst zijn bestuursrecht versterken..
- Deskundigen zullen hoofdstembureaus ondersteunen..
- Santokhi beslist: nieuw BW vanaf 1 mei van kracht ondanks v…..
- Rodney Bouterse stapt over naar de ABOP vanwege leiderschap…..
- C-47 geen voorstander van nieuw IMF-programma en vroegtijdi…..
- NDP treurt om het overlijden Wijdenbosch – staatsman, bouwe…..
- Uitspraak kort geding SVB vrijdag..
- VHP presenteert verkiezingsprogramma: “Geef ons de kans om …..
- Wison New Energies onderzoekt FLNG-mogelijkheden voor offsh…..
- Import van koeien uit Brazilië stagneert door strenge voorw…..
- Nieuw Burgerlijk Wetboek treedt ondanks bezwaren in werking…..
- Kabinet president: Inwerkingtreding nieuw Burgerlijk Wetboe…..
- Politieambtenaar mishandeld en beroofd van dienstwapen: dri…..
- Biza ontvangt 50.000 stembiljetten onder strikte beveiligin…..
- EU-waarnemers geïnteresseerd in voorlichting nieuw kiesstel…..
- Carolina Salimah Tjitrodipo..