door Euritha Tjan A Way
PARAMARIBO — Het grotere publiek in Suriname heeft er lang op moeten wachten, maar op 23 oktober is het dan eindelijk zover. ‘Monikondee’, de tweede film van cultuurdrager en theatermaker Tolin Alexander, zal te zien zijn tijdens de ‘Franse Dagen in Suriname’, die dit jaar in teken zullen staan van de effecten van goudwinning op het milieu. De film had haar wereldpremière op 26 maart bij Cinéma du Réel in Parijs en won daarbij de Intangible Heritage Award.
Alexander heeft met deze film veel van zijn eigen stroomgebied gedeeld met de wereld. “In dat gebied heb ik mijn ontwikkeling doorgemaakt. Van Cottica naar Lawa, Tapanahony en terug naar Cottica”, legt hij uit aan de Ware Tijd hoe dichtbij ‘Monikondee’ bij hem staat. Alexander en de Nederlandse kunstenaars-filmmakers Lonnie van Brummelen en Siebren de Haan regisseerden de film gezamenlijk, met productionele ondersteuning van de Surinaamse producente Ann Hermelijn en geluid van Idi Lemmers.
Met dit team realiseerde hij eerder de documentaire ‘Stones Have Laws’ (‘Dee Sitonu A Weti’), die in 2018 in de internationale competitie van IDFA in wereldpremière ging en in 2019 in Suriname te zien was in onder meer TBL Cinemas. ‘Dee Sitonu A Weti’ laat niet alleen orale overleveringen over Afrikaanse voorouderlijke tradities en ontsnappingen aan slavernij zien in het Saamakagebied, maar vervlecht deze met nieuwe rituelen. De documentaire toont ook hoe industrieën die de regio ontbossen door grootschalige houtkap en mijnbouw, de krachtige banden van de gemeenschap met het land in gevaar brengen.
Aucaans gebied
Alexander: “Direct na ‘Stones Have Laws’ kwam het idee op om ook iets te doen in het Aucaanse gebied. Het team had al met elkaar gewerkt en we besloten het weer samen te doen.”
In deze tweede film wijkt het team niet veel af van het thema van de eerste film, maar de cultuur van de Aukaanse gemeenschap is veel meer verweven in deze tweede film. Tussen 4 en 18 september vinden community screenings plaats van ‘Monikondee’ in Diitabiki en Galibi.
De film is geselecteerd voor de competitie van Fifac in Frans-Guyana, dat dit jaar plaatsvindt van 7 tot en met 11 oktober en gooit hoge ogen naar een prijs. Vorig jaar kreeg ‘Mama Sranan’ van de Surinaamse schrijfster en filmmaakster Tessa Leuwsha een speciale vermelding van het Fifac Festival.
- Advocaat Hugo Essed: ‘Stop juridisering aanbestedingsconfli…..
- Begroting 2025 Suriname: tekort van SRD 12 miljard door sti…..
- Tweede fase SPSB-strafzaak: verdachten en bedrijven opnieuw…..
- Felle discussie in DNA na opmerking over ontslag korpschef …..
- Illegale visserij voornaamste aandachtspunt ontmoeting pres…..
- Begrotingstekort over 2025 is nu 6% van het BBP..
- Visserscollectief vraagt president Simons om aanpak illegal…..
- Rijstsector worstelt met regen, hoge kosten en slechte mark…..
- Minister Pokie: “Diensten van Sozavo zijn gratis”..
- Thelma Rosaline Elshot – Tjin-Asjoe..
- Wiedjaichandre (Stanley) Narain..
- Iwan Stefanus Lantveld..
- Pak tjauwmin in ruil voor seks met minderjarige..
- Keizer Albert onder vuur..
- Anwar Moenne benoemd tot waarnemend directeur Openbaar Groe…..
- Isaacs: ‘Functie korpschef lijkt politieke speelbal’..
- Menzo neemt 28 spelers op in voorselectie WK-kwalificatie..
- Opmerkelijk afscheid korpschef..
- Ook leerlingen met vier onvoldoendes maken herexamen..
- Minister Noersalim bespreekt uitdagingen met bond LVV perso…..
- Reactie PR KPS op krantenartikel “Eigenaar beweert dat deel….