Verschillende artsen wereldwijd waarschuwen voor een onbekende, ernstige verlammingsziekte in de Gazastrook. Binnen enkele uren kunnen de ademhalingsspieren van patiënten volledig verlammen. Door de ziekte zijn al meerdere mensen overleden.
Volgens de artsen zijn in Gaza zo’n 100 mensen plotseling verlamd. De ziekte toont gelijkenissen met het Guillain-Barré syndroom (GBS): een zeldzame ziekte waar in Nederland zo’n 200 mensen aan lijden. De populatie van de Gazastrook is veel kleiner dan die van Nederland, waardoor relatief veel mensen daar de ziekte hebben.
De artsen verwachten dat het daadwerkelijke aantal mensen met de aandoening in Gaza hoger ligt dan 100 aangezien veel mensen geen toegang hebben tot gezondheidszorg en medicijnen nauwelijks beschikbaar zijn door Israëlische blokkades.
“Het zegt iets over de omvang van het probleem”, zegt Lotta Plomp, arts-onderzoeker van neurologie en immunologie bij het Erasmus MC. Zij is een van de artsen die waarschuwen voor de nog onbekende ziekte.
“We weten het niet”
“Het kan GBS zijn, maar het heeft ook wat atypische kenmerken. Het eerlijke antwoord is dat we niet weten wat het is, en dat maakt het juist zo gevaarlijk”, zegt Plomp. De artsen weten bijvoorbeeld niet hoe en hoe snel de ziekte rond kan gaan en of deze besmettelijk is. “Ziektes houden zich niet aan landsgrenzen.”
De ziekte heeft ook kenmerken van polio, maar dat lijkt het niet te zijn. Daarom wordt er rekening gehouden met een onbekende ziekteverwekker.
Door de Israëlische blokkades in Gaza is het voor de artsen moeilijk om onderzoek te doen. “We zijn in gesprek met de World Health Organization en met Palestijnse artsen om te horen wat mogelijk is. We doen wat we kunnen om de regering hier ook onder druk te zetten om er werk van te maken”, zegt Plomp. De artsen waarschuwen voor een verdere verergering van de gezondheidscrisis in Gaza en voor verspreiding van de ziekte naar andere gebieden.
Honger lijden
Door de Israëlische blokkades lijdt een groot deel van de bevolking in Gaza honger. Ook voor medewerkers van hulporganisaties is er niet genoeg eten. Na grote internationale druk stond Israël luchtdroppings toe in drie delen van Gaza. Een groot aantal landen, waaronder Nederland, besloot daaraan mee te doen, ook al noemen professionele hulporganisaties deze methode weinig effectief en gevaarlijk.
De Verenigde Naties spreken van “systematische ontmanteling van het zorgsysteem” door Israël. Volgens de VN zijn tussen april en juli van dit jaar alleen al meer dan 20.000 kinderen opgenomen voor acute ondervoeding.
- Albert Ramdin beschuldigd van buitensporige uitgaven, nepot…..
- Oud-Israëlische veiligheidschefs waarschuwen voor escalatie….
- Tesla sluit $16,5 miljard deal met Samsung: grote test voor….
- Beeld van ‘pornografische’ zeemeermin wordt verwijderd in D….
- Voormalig MI5-baas overleden op 90-jarige leeftijd.
- Benoeming Sewcharan in Staatsraad: versterking voor instit…..
- Regering afwezig in Newmont-crisis..
- AU-missie bevestigt doden van meer dan 50 al-Shabab-strijde….
- OAS secretaris-generaal wijst aantijgingen van de hand..
- Onderzoek Biza..
- Albert Ramdin van OAS beschuldigd van spilzucht, vriendjesp….
- Twee politieambtenaren verdacht van verduistering SRD 1 mil….
- Drie ontsnapte arrestanten uit cellenhuis Santodorp gezocht….
- Al sinds 2010 felle kritiek op hoge directiesalarissen.
- Artsen waarschuwen voor onbekende verlammingsziekte in Gaza..
- Chinese ambassadeur vol lof over Suriname..
- Artiesten eren scheidende operationeel manager Nederlandse …..
- MinOWC scherpt doorstroomcriteria aan voor Imeao-leerlingen..
- Opmerkelijk – 2-jarig meisje in koffer gestopt in Nieuw-Zee….
- Politie heeft een serieus probleem .
- Noodsituatie in het MULO-onderwijs.