De gemeenschap van Apetina beschikt weer over elektriciteit. Met de ingebruikname van een nieuwe generator van 37 kVa is een belangrijke eerste stap gezet in de verbetering van de energievoorziening van het Wayana-dorp. De dorpsbewoners, die geruime tijd zonder stroom zaten, reageerden enthousiast op deze ontwikkeling.
De nieuwe generator vormt de basis voor een bredere transitie naar een duurzame en stabiele stroomvoorziening. In de nabije toekomst wordt Apetina voorzien van een hybride energiesysteem, bestaande uit een zonne-energiepark, een batterijenopslagsysteem en een krachtigere generator. Dit moet leiden tot een 24-uurs elektriciteitsvoorziening voor het dorp en omliggende gemeenschappen.
Ter gelegenheid van deze ontwikkeling bracht een delegatie van het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) onder leiding van minister David Abiamofo een bezoek aan Apetina. De missie, die plaatsvond van 15 tot en met 20 februari, had als doel de voortgang van het Biosweet I-project te bespreken. Dit project richt zich op de duurzame ontwikkeling van inheemse gemeenschappen in Zuid-Suriname door hen te voorzien van stroom, drinkwater en telecommunicatie.
Tijdens een krutu met de dorpsbewoners benadrukte minister Abiamofo het belang van investeringen in het binnenland. “Vanwege beperkte overheidsfinanciën zoeken wij actief samenwerking met internationale partners, zoals de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB), die het Biosweet I-project financiert,” aldus de bewindsman.
Hoofdkapitein Aines Uloehoeni sprak namens de gemeenschap zijn dank uit voor de inspanningen van NH. Bestuursdienstassistent Dijon Koemapu gaf aan dat de dorpsbewoners zich actief voorbereiden op de overstap naar een hybride stroomvoorziening.
“We hebben al palen verzameld en een locatie voor de zonnepanelen bepaald. Deze stroomvoorziening betekent ontwikkeling: voedsel kan langer bewaard worden, studenten kunnen ’s avonds studeren en online meetings worden mogelijk,” aldus Koemapu.
Met het Biosweet I-project in uitvoering werkt NH inmiddels aan het Biosweet II-project, gericht op de Matawaidorpen en het Saramaccaans dorp Duwatra. Daarnaast wordt er gelobbyd voor Biosweet III, dat Oost-Surinaamse gemeenschappen van essentiële nutsvoorzieningen moet voorzien.
- Voorganger verdacht van seksueel misbruik blijft aangehoude…..
- Santokhi en IMF-delegatie bespreken uitdagingen en vooruitz…..
- Schorsing EITI laat deur open voor corruptie..
- Santokhi bij lanceren bullionproject: Surinamers mede-eigen…..
- VIDS spreekt afkeuring uit over bijeenkomst presidentiële c…..
- Minister Landvreugd stemt in met teruggave perceel Paramari…..
- ZOUT IN DE WONDEN EN ZAND IN DE OGEN..
- President Guyana roept Suriname op tot snelle voorbereiding…..
- Landvreugd zal perceel teruggeven aan de Staat..
- Werkgroep bezig met activiteiten voor 50 jaar Srefidensi..
- ‘The Spirit of Matawai’-zepen in de maak..
- Dambond start sneldamkampioenschap..
- Kanhai: Geen bewijs dat ‘Bordo’ cocaïne heeft ingevoer…..
- Minister Mathoera: Nationaal Leger focust zich weer op kern…..
- Nieuw kiesstelsel ‘onbekend’ in delen Boven-Surinamegeb…..
- Strengere controle op buitenlandse werknemers..
- Dinotha: ‘De afdeling doet heel hard hun best’..
- Training kandidaat-stembureauleden gestart..
- De hele dag regenachtig..
- Mac Andrew gaat zich na regeertermijn focussen op uitdaging…..
- Meteodienst: Mogelijk kortdurende, zware buien in kustgebie…..