Tekst en beeld Valerie Fris
PARAMARIBO — “Waarom Memorial Day herdenken in Suriname? Omdat er ook in Suriname Amerikaanse militairen, met name tijdens de Tweede Wereldoorlog, zijn gesneuveld.” Zo legde de Amerikaanse ambassadeur Robert Faucher vrijdagochtend tijdens de herdenking. Speciale begraafplaatsen voor Amerikaanse gevallenen zijn er niet in Suriname, omdat de stoffelijke overschotten terug zijn gebracht naar de Verenigde Staten.
Memorial Day, een nationale vrije dag in de Verenigde Staten, is steeds elke laatste maandag in de maand mei en viel dit jaar op 26 mei. Vrijdag werd op het terrein van de Amerikaanse ambassade aan de Kristalstraat stilgestaan bij deze dag en werd er respect getoond aan de militairen die voor hun land hebben gestreden.
“Ze hebben gevochten voor vrijheid, rechtvaardigheid en vrede. Laten we hun nalatenschap voortzetten”Amerikaanse ambassadeur Robert Faucher
Faucher vertelde dat er diverse vliegtuigen zijn neergestort, waarbij soms de hele crew het leven heeft gelaten. “Het is een verdrietige dag, maar toch ook een mooie dag, waarbij we terugkijken op de offers die de militairen hebben gebracht. Ze hebben gevochten voor vrijheid, rechtvaardigheid en vrede. Laten we hun nalatenschap voortzetten”, klonk zijn oproep.
Hoogtepunten
De ambassadeur keek vol trots terug op het bezoek van de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan Suriname op 27 maart, wat volgens hem nu al één van de hoogtepunten van het jaar mag worden genoemd. Ook het feit dat Suriname dit jaar zijn vijftigste onafhankelijkheidsdag viert, ziet Faucher als een hoogtepunt voor het land.
Hij zei dat de band met Suriname sterk zal blijven omdat deze is gestoeld op wederzijds respect. Ondanks het bezuinigingsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump zijn de projecten, die voor dit jaar gepland staan, met name versterking van het defensie- en politieapparaat, vooralsnog niet in gevaar.
Op het ambassadeterrein werden vrijdag twee kransen gelegd bij een monument ter ere van de militairen. Ook losten Surinaamse militairen tijdens het officiële herdenkingsmoment saluutschoten. Voor de muzikale omlijsting zorgde de Militaire Kapel.
Aanwezig waren onder anderen de ministers Krishnakoemarie Mathoera (Defensie) en Henry Ori (Onderwijs, Wetenschap en Cultuur). Ook bevelhebber Werner Kioe A Sen van het Nationaal Leger en politiekorpschef Bryaan Isaacs, andere hoge functionarissen en leden van het Corps Diplomatique woonden de herdenking bij.
Middels saluutschoten door militairen van het Nationaal Leger werd eer betoond aan de gevallenen.
- A20 zal Baasaron voordragen als nieuwe minister van EZ..
- Omstanders voorkomen beroving 55-jarige vrouw door verdacht…..
- Nieuwe PSA-website vanaf 9 juni operationeel..
- 28-jarige man rijdt in op dief; bestuurder in verzekering g…..
- Partijen zonder zetels hadden ook bij een samenwerking geen…..
- Haïtiaanse kinderen lopen risico op seksueel misbruik te mi…..
- Moira Morroy’s Movement Studio brengt leerlingenvoorstellin…..
- Frankrijk verbiedt roken op stranden, in parken en bij bush…..
- CVS, Walgreens en Rite Aid sluiten massaal winkels..
- Na Ashwin Ramcharan zegt ook Gerard Spong: Simons ongeschik…..
- Het volk heeft niet gesproken – het is verdeeld en ve…..
- Een fragiele aanstaande coalitie en een gemiste kans voor h…..
- NDP blijft grootste volgens voorlopige telling..
- Bromfietser op slag dood na aanrijding met mast in Saramacc…..
- 3000 jaar oude Mayastad ontdekt in Noord-Guatemala..
- PSA-aanvragen vanaf 9 juni uitsluitend via nieuwe website..
- VHP-Nederland waarschuwt voor terugval in oude politieke pa…..
- Ophaalactie van achterstallig vuil in Para start vandaag..
- Ochtendbuien, later verspreide onweersbuien..
- Afdeling Fraude bezig met onderzoek 225 stembiljetten op st…..
- Levenslang voor moeder die eigen kind verkocht in Zuid-Afri…..