Advocaat Serena Essed is van mening dat ABOP-voorzitter Ronnie Brunswijk eigenlijk nog steeds de tweede man van het land is, ondanks zijn toelating tot De Nationale Assemblee. Ze verwijst hiervoor naar artikel 91 van de Grondwet, waarin staat dat het vicepresidentschap pas eindigt wanneer een nieuwe vicepresident is benoemd.
De Grondwet bevat twee artikelen die hierover gaan. In artikel 94 staat dat de president en vicepresident naast hun ambt geen andere politiek-bestuurlijke functies mogen uitoefenen. Volgens Essed moet dit artikel echter in samenhang worden bekeken met het geheel van de wet. Het is geen op zichzelf staande bepaling.
Ze verwijst naar artikel 91, dat handelt over het moment waarop het ambtstermijn eindigt. Daarin is bepaald dat het aftreden alleen plaatsvindt wanneer een nieuwe president of vicepresident is benoemd. Dit legt zij uit in een gesprek met Radio ABC.
De jurist vindt dat de wet dit goed heeft geregeld. “Anders zou je een staatsrechtelijke ramp creëren in het overgangstraject. Dat kan nimmer de bedoeling zijn geweest van de wetgever.” Essed stelt dat Brunswijk formeel rechtsgeldige besluiten kan nemen als vicepresident. Mocht dat niet het geval zijn, dan is de functie volgens haar uitgehold.
Ze benadrukt dat het waar is dat beide functies (vicepresident en lid van De Nationale Assemblee) niet verenigbaar zijn, maar het aftreden is geregeld als pas van kracht nadat een nieuwe vicepresident is gekozen.
Tegen de achtergrond van bijna 50 jaar Staatkundige Onafhankelijkheid vindt Essed het noodzakelijk om de Grondwet aan te passen, omdat er volgens haar manco’s in de huidige regelgeving zitten.
- Deken Fraenk vraagt autoriteiten om invulling Constitutione…..
- Leo Brunswijk: politieke partijen zagen ABOP als grootste b…..
- Santokhi, pe a moni de? (1)..
- Directeur MAS: “Voldoende animo om maritieme school draaien…..
- Militairen beschuldigd van diefstal na tekort aan provian…..
- 169 bloeddonoren onderscheiden..
- Voorwaarts kan geen potten breken tegen Inter Moengotapoe..
- Politie Lelydorp pakt daders na tip over gestolen aluminium..
- PG: ontwerpwet Openbaar Ministerie moet worden goedgekeurd …..
- Er is geen andere keus voor de VHP dan om de oppositie in t…..
- ExxonMobil draagt deel van Stabroek-blok over aan Guyanese …..
- AW en J wil betere aansluiting arbeidsmarkt en private sect…..
- Boldewijn waarschuwt voor gevolgen politieke ongediscipline…..
- Colombia onderschept eerste onbemande narco-onderzeeër, uit…..
- OM eist zeven jaar celstraf voor voorbereidingen drugstrans…..
- NPS-topper Ivanildo Plein: ‘Ik ben Brunswijk dankbaar dat h…..
- Doorbraak voor vrouwen in de politiek: Simons wordt eerste …..
- Deken: Rechtspraak is geen wedstrijd tussen partijen..
- Jennifer Simons voorgedragen als presidentskandidaat, Rusla…..
- Focus op jongeren en mentale gezondheid na covid-19 op OIC …..
- Brunswijk deed water bij de wijn, zegt Panka over president…..