Tekst en beeld Valerie Fris
PARAMARIBO — De storting van de waarborgsom bij de Centrale Bank van Suriname is voorsommige partijen een probleem gebleken. Partijen moeten namelijk de herkomst van het geld kunnen aantonen. Aanvankelijk was de opvatting dat ze bij de bank ook een bewijs van registratie bij het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) moeten overleggen. Echter, dat blijkt niet nodig.
Dharm Mungra, voorzitter tevens lijsttrekker van De Nieuwe Leeuw, zei donderdag dat zijn partij krap bij kas zit. “Een campagne voeren kost veel geld en dat hebben we niet, zoals de zich ‘groot’ noemende partijen.” De waarborgsom van SRD 520.142 zal hij betalen met contributiegeld en bijdrages van kleine sponsors.
“De registratie sluit maandagmiddag. Niet later dan drie uur. Laat is laat!”CHS-voorzitter Lilawatie Punwasi
Ook bij A20 komt een deel van de waarborgsom uit contributies. Voor het restant is een lening afgesloten, onthulde voorzitter Steven Reyme. “Wij willen voorkomen dat er grote sponsors zijn die er later iets voor terug zouden willen”, verklaarde hij.
Een probleem waar tegen onder meer OPTSU aankijkt, is dat het propagandamateriaal nog niet is aangekomen. OPTSU werd eerder dinsdag officieel geproclameerd. “De aangesloten partijen hebben afgesproken dat zij individueel doorgaan met hun campagne. U gaat ons op het veld zien in onze respectieve partijkleuren”, legde Henk Ramnandanlal van Palu uit over de tijdelijke oplossing.
‘Laat is laat!’
Sinds politieke partijen zich mogen registreren bij het Centraal Hoofdstembureau (CHS) om mee te doen aan de verkiezingen op 25 mei hebben zich op de eerste twee dagen samen zes organisaties zich tot nu toe gemeld. VHP, Pertajah Luhur, Optie voor Suriname (OPTSU) deden dat woensdag en Arena Politieke Partij (APP), A20 (met DOE en PRO) en De Nieuwe Leeuw (met KTPI) donderdag. De registratie sluit maandagmiddag. “Niet later dan drie uur. Laat is laat!” benadrukte CHS-voorzitter Lilawatie Punwasi.
Om aan de verkiezingen in mei mee te mogen doen, moet elke partij bij de registratie haar statuten, de naam en een verkorte aanduiding ervan, adres, partijsymbool zowel in kleur als zwart-wit, volmachten, samenstelling van het huidige bestuur, bewijs van storting waarborgsom, verkiezingsprogramma, publicatie van inkomsten en uitgaven van de partij en een bewijs van registratie bij het OKB overleggen. Van de zes partijen tot nu toe waren alleen de documenten van de VHP en A20 volledig.
Ontbrekende stukken
Pertjajah Luhur had geen bewijs van publicatie van de jaarrekening in een lokale krant en in het Staatsblad. Voorzitter Paul Somohardjo zei na de registratie tegen de pers dat hij er bewust voor heeft gekozen om zijn partij op de eerste dag te laten registreren, zodat hij eventuele fouten nog op tijd kon herstellen. Nadat bleek dat een afschrift van de publicatie van de jaarrekening ontbrak, is hij dat onmiddellijk gaan halen. “Ik houd niet van laatste moment zaken”, zei hij.
APP bleek donderdag bij registratie meerdere documenten niet te hebben. Partijvoorzitter Firosh Abdoelaziz schreef dit toe aan een inbraak in zijn auto. Ook bij De Nieuwe Leeuw en OPTSU (Palu, SPA en Wi Sranan) waren niet alle documenten op orde.
Wanneer maandagmiddag de registratie van politieke organisaties zal zijn afgesloten, zullen de toegelaten partijen zich volledig kunnen wijden aan het samenstellen van de kandidatenlijsten voor De Nationale Assemblee, districts- en ressortraden. Tot nu toe hebben formeel A20 (Andrew Baasaron), OPTSU (Joyce Williams), De Nieuwe Leeuw (Dharm Mungra) en de BEP (Ronny Asabina) hun lijsttrekkers gepresenteerd.
- Telesur wordt Naamloze Vennootschap (N.V.)..
- Man aangehouden voor bedreiging en mishandeling hoogzwanger…..
- VIDS ontstemd over nota van wijziging grondenrechten..
- Man bedreigd en mishandeld hoogzwangere partner; verdachte …..
- Tijdelijke samenwerking met Guyana voor bloedtests..
- Kelme gaat clubs Suriname Major League kleden..
- PRO-voorzitter: “Ik hou van Suriname, ik ga dood voor Surin…..
- Weer partijen geregistreerd bij CHS donderdag 20 februari..
- Santokhi dringt aan op samenwerking en kennisuitwisseling t…..
- SWM en EBS werken aan opheffing waterleidingstoring na buis…..
- Volksgezondheid versoepelt beleid verlenging vestigingsverg…..
- President naar Barbados voor 48th Heads of Government..
- Transvaal Vriendenclub krijgt eigen locatie..
- Update bericht; Overdracht van vijftien pick-ups aan het Ko…..
- Santokhi dringt aan op onder andere uitbreiding samenwerkin…..
- Twaalf strategische pijlers in NDP-verkiezingsprogramma..
- A20, PRO en DOE moeten bespreken of massameetings gehouden …..
- Creatieve rechten James Bond na meer dan 60 jaar naar Amazo…..
- Amerikaanse Senaat: Kash Patel mag voor 10 jaar de FBI leid…..
- SWM-buis beschadigd bij werkzaamheden EBS; lage waterdruk o…..
- Houtproductie met ruim 60 procent gedaald..