Tekst en beeld Valerie Fris
PARAMARIBO — De storting van de waarborgsom bij de Centrale Bank van Suriname is voorsommige partijen een probleem gebleken. Partijen moeten namelijk de herkomst van het geld kunnen aantonen. Aanvankelijk was de opvatting dat ze bij de bank ook een bewijs van registratie bij het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) moeten overleggen. Echter, dat blijkt niet nodig.
Dharm Mungra, voorzitter tevens lijsttrekker van De Nieuwe Leeuw, zei donderdag dat zijn partij krap bij kas zit. “Een campagne voeren kost veel geld en dat hebben we niet, zoals de zich ‘groot’ noemende partijen.” De waarborgsom van SRD 520.142 zal hij betalen met contributiegeld en bijdrages van kleine sponsors.
“De registratie sluit maandagmiddag. Niet later dan drie uur. Laat is laat!”CHS-voorzitter Lilawatie Punwasi
Ook bij A20 komt een deel van de waarborgsom uit contributies. Voor het restant is een lening afgesloten, onthulde voorzitter Steven Reyme. “Wij willen voorkomen dat er grote sponsors zijn die er later iets voor terug zouden willen”, verklaarde hij.
Een probleem waar tegen onder meer OPTSU aankijkt, is dat het propagandamateriaal nog niet is aangekomen. OPTSU werd eerder dinsdag officieel geproclameerd. “De aangesloten partijen hebben afgesproken dat zij individueel doorgaan met hun campagne. U gaat ons op het veld zien in onze respectieve partijkleuren”, legde Henk Ramnandanlal van Palu uit over de tijdelijke oplossing.
‘Laat is laat!’
Sinds politieke partijen zich mogen registreren bij het Centraal Hoofdstembureau (CHS) om mee te doen aan de verkiezingen op 25 mei hebben zich op de eerste twee dagen samen zes organisaties zich tot nu toe gemeld. VHP, Pertajah Luhur, Optie voor Suriname (OPTSU) deden dat woensdag en Arena Politieke Partij (APP), A20 (met DOE en PRO) en De Nieuwe Leeuw (met KTPI) donderdag. De registratie sluit maandagmiddag. “Niet later dan drie uur. Laat is laat!” benadrukte CHS-voorzitter Lilawatie Punwasi.
Om aan de verkiezingen in mei mee te mogen doen, moet elke partij bij de registratie haar statuten, de naam en een verkorte aanduiding ervan, adres, partijsymbool zowel in kleur als zwart-wit, volmachten, samenstelling van het huidige bestuur, bewijs van storting waarborgsom, verkiezingsprogramma, publicatie van inkomsten en uitgaven van de partij en een bewijs van registratie bij het OKB overleggen. Van de zes partijen tot nu toe waren alleen de documenten van de VHP en A20 volledig.
Ontbrekende stukken
Pertjajah Luhur had geen bewijs van publicatie van de jaarrekening in een lokale krant en in het Staatsblad. Voorzitter Paul Somohardjo zei na de registratie tegen de pers dat hij er bewust voor heeft gekozen om zijn partij op de eerste dag te laten registreren, zodat hij eventuele fouten nog op tijd kon herstellen. Nadat bleek dat een afschrift van de publicatie van de jaarrekening ontbrak, is hij dat onmiddellijk gaan halen. “Ik houd niet van laatste moment zaken”, zei hij.
APP bleek donderdag bij registratie meerdere documenten niet te hebben. Partijvoorzitter Firosh Abdoelaziz schreef dit toe aan een inbraak in zijn auto. Ook bij De Nieuwe Leeuw en OPTSU (Palu, SPA en Wi Sranan) waren niet alle documenten op orde.
Wanneer maandagmiddag de registratie van politieke organisaties zal zijn afgesloten, zullen de toegelaten partijen zich volledig kunnen wijden aan het samenstellen van de kandidatenlijsten voor De Nationale Assemblee, districts- en ressortraden. Tot nu toe hebben formeel A20 (Andrew Baasaron), OPTSU (Joyce Williams), De Nieuwe Leeuw (Dharm Mungra) en de BEP (Ronny Asabina) hun lijsttrekkers gepresenteerd.
- 8.000 kiezers moeten hun ID-kaart nog ophalen..
- Simons: “Breng me naar de procureur-generaal”..
- Robinhood wil tachtigjarig bestaan vieren met Braziliaanse …..
- PALU wil met partners alternatief vormen..
- Kanker een van de voornaamste doodsoorzaken bij kinderen..
- Suriname en de BENELUX-staten tekenen twee overeenkomsten..
- A20, DOE en PRO: ‘Suriname, hier zijn wij. Hét alternatief!…..
- Van der San ziet A20 zetels pakken, NDP 18 en VHP 11 zetels..
- ECD ontdekt vervallen producten bij controle kassasystemen..
- Korps Politie Suriname feliciteert lichting 15 februari 199…..
- Woning annex meubelbedrijf afgebrand..
- Voorwaarts verpest sterke start Notch..
- Rechtvaardigheid same-sex koppels..
- PVP wil armoede structureel bestrijden met drastische maatr…..
- Training ruimtelijke ordening en planning voor ROM, OW en P…..
- Tuchtcollege voor Landmeters in oprichting..
- Partijvoorzitter is politiek leider? Tijd voor hervorming!..
- Buurtmanager Nieuw Nickerie treedt op tegen illegale vuilst…..
- Tafeltennisbond krijgt nieuw bestuur..
- Breaking: Alice Amafo keert terug naar ABOP..
- Weer diverse overtredingen tijdens ECD-controle in Paramari…..