Ondanks misstanden: Verkiezingen van 25 mei 2025 officieel bindend verklaard

door Wilfred Leeuwin

PARAMARIBO – In een drukbezochte openbare vergadering heeft het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) de verkiezingen van 25 mei 2025 officieel bindend verklaard. De bijeenkomst werd gekenmerkt door een rapportage van OKB-voorzitter Samseerali Sheikh-Alibaks, waarin uitgebreid melding werd gemaakt van misstanden en fouten die zich voordeden gedurende het gehele verkiezingsproces, van de aanvang tot en met de controle van de uitgebrachte stemmen. “Hoewel er onregelmatigheden en tekortkomingen zijn geconstateerd, hebben deze geen invloed gehad op de verkiezingsresultaten,” verklaarde Sheikh-Alibaks.

Opvallende afwezigheid van topfunctionarissen

De afwezigheid van sleutelfiguren en partijleiders van de ABOP en de VHP tijdens de bijeenkomst was opvallend. Minister Delano Landvreugd (ABOP), die vanuit de regering hoofdelijk verantwoordelijk is voor de organisatie van de verkiezingen, ontbrak. Ook parlementariër en voorzitter van De Nationale Assemblee, Marinus Bee (ABOP), ondervoorzitter Dew Sharman (VHP), president en VHP-voorzitter Chan Santokhi, evenals vicepresident en ABOP-voorzitter Ronnie Brunswijk, waren niet aanwezig. De enige vertegenwoordiger namens de regering en de coalitiepartijen VHP en ABOP die wel acte de présence gaf, was onderminister Maurits Hassankhan.

Hassankhan, die niet als vertegenwoordiger van de VHP het woord voerde, gaf aan dat hij na de officiële vaststelling van de verkiezingsuitslag op 10 juni door het Centraal Hoofdstembureau, niet anders had verwacht dan dat het OKB de verkiezingen bindend zou verklaren. Met betrekking tot de vele fouten en misstanden waarover het OKB zich op de bijeenkomst heeft uitgelaten, stelt Hassankhan dat deze geëvalueerd en gecorrigeerd moeten worden voor de toekomst.

Zelfstandige bevoegdheid van het OKB

Sheikh-Alibaks benadrukte dat de bevoegdheid van het OKB om de uitslag van de verkiezingen wel of niet bindend te verklaren, niet afhankelijk is van beperkende of exclusieve voorwaarden. Op basis van de Grondwet, de Kiesregeling, het Kiesbesluit en de Wet op Politieke Organisaties is er sprake van een open norm. Het OKB heeft zelfstandig de juridische en feitelijke omstandigheden van het proces beoordeeld om te bepalen of aan de vereisten van eerlijke verkiezingen is voldaan. “Het bindend verklaren is een zelfstandige bevoegdheid van het OKB,” benadrukte Sheikh-Alibaks.

Het OKB uitte felle kritiek op de onbekwaamheid van leden van verschillende stem- en hoofdstembureaus. Dit heeft het proces, met name bij het controleren van de werkzaamheden van deze verkiezingsautoriteiten, ernstig bemoeilijkt. Hierdoor kon het OKB pas op de vrijdag een formeel besluit nemen.

Interpretatieverschillen en willekeur

Volgens Sheikh-Alibaks was er sprake van grote verschillen in interpretatie onder de verkiezingsautoriteiten, willekeur bij de toepassing van wettelijke regels, en het niet naleven van gemaakte afspraken. “Dat zijn ernstige tekortkomingen geweest in het verkiezingsproces,” aldus de voorzitter.

Ook vanuit het publiek werd verbaasd gereageerd op bepaalde handelingen van stembureaupersoneel op de verkiezingsdag zelf. Tijdens de openbare vergadering ontstond bij het publiek aanvankelijk twijfel over de vraag of het OKB de uitslag al dan niet bindend zou verklaren. Toen Sheikh-Alibaks uiteindelijk aankondigde dat dit wel het geval was, werd deze mededeling met luid applaus en gejuich ontvangen.

Hoewel de vergadering van het OKB heel druk bezocht was, waren partijtoppers van zowel de VHP als ABOP afwezig. [: Wilfred Leeuwin].