PARAMARIBO — Het is precies 180 jaar geleden dat de eerste groep Nederlandse boeren, beter bekend als Boeroes, voet aan wal zette in Suriname. Deze bijzondere mijlpaal in de migratiegeschiedenis van het land wordt groots herdacht met een reeks feestelijke en symbolische activiteiten, gecoördineerd door de Stichting Sranan Boeroe (SSB). De herdenking is van zodanige nationale betekenis dat 20 juni dit jaar eenmalig is uitgeroepen tot nationale vrije dag.
De festiviteiten vinden plaats in het district Saramacca, waar de Boeroes zich destijds vestigden. Het programma omvat onder meer een kranslegging bij het Boerenmonument, een bloemlegging op de openbare begraafplaats, een vijf kilometer lange wandelloop, de lancering van een speciaal boek en de overhandiging van een herdenkingsmunt aan de president van Suriname.
“Onze voorouders hebben offers gebracht zodat wij vandaag in dit prachtige land kunnen leven”
Sprong in het diepe
De komst van de Nederlandse boeren in 1845 markeert een belangrijk hoofdstuk in de koloniale en migratiegeschiedenis van Suriname. De groep arriveerde onder moeilijke omstandigheden en moest zich met doorzettingsvermogen en toewijding een plaats verwerven in een land dat hen volkomen vreemd was. Vandaag de dag maken hun nazaten onlosmakelijk deel uit van de Surinaamse samenleving.
SSB-secretaris Martin Loor beschouwt de herdenking als een moment van bezinning en erkenning. “Het is goed om stil te staan bij het feit dat onze voorouders die stap durfden te zetten. Suriname was voor hen onbekend terrein – het was letterlijk een sprong in het diepe. Maar dankzij hun moed en inzet zijn wij hier vandaag,” aldus Loor. “Als zij die keuze niet hadden gemaakt, zouden wij er nu niet zijn.”
Volgens Loor is de viering niet alleen een terugblik op het verleden, maar ook een bevestiging van de plaats die de Boeroe-nazaten innemen binnen het moderne Suriname. “Wij blijven zeggen: we zijn Surinamers. Het gedenken van onze afkomst is waardevol, maar het belangrijkst is dat we als gemeenschap blijven bijdragen en hard blijven werken.”
Voorprogramma
De officiële herdenking vrijdag wordt voorafgegaan door een inhoudelijk voorprogramma. Woensdag vindt een lezing plaats door schrijfster en historica Cynthia McLeod in het Nationaal Archief Suriname (NAS). Daarnaast wordt op dezelfde locatie een -expositie geopend en het bijbehorende boek gelanceerd, waarin de geschiedenis en ontwikkeling van de Boeroe-gemeenschap in beeld worden gebracht.
De Stichting Sranan Boeroe, opgericht op 29 april 2008, heeft als doel de culturele en morele belangen van de Boeroes te behartigen en hun geschiedenis levend te houden. Volgens SSB-penningmeester Aard Veldhuizen is het essentieel om deze verhalen vast te leggen. “We zijn allemaal hier een bromki dyari – een gemengde familie – maar we moeten ons blijven herinneren waar we vandaan komen. Onze voorouders hebben offers gebracht zodat wij vandaag in dit prachtige land kunnen leven.”
Herdenkingsmunt
Een van de hoogtepunten van de viering is de overhandiging van een speciaal vervaardigde herdenkingsmunt aan de president van Suriname – of diens vertegenwoordiger. Deze munt symboliseert de 180-jarige aanwezigheid van Nederlandse boeren in Suriname en dient als tastbare herinnering aan deze historische gebeurtenis.
“De munt is bedoeld als eerbetoon aan die eerste groep kolonisten en alles wat sindsdien is opgebouwd,” zegt Veldhuizen. “Het is een gedenkteken voor de gemeenschap en een blijvende herinnering aan een belangrijk stukje Surinaamse geschiedenis.”
- SIPRI waarschuwt: wereld op rand van nieuwe nucleaire wapen…..
- Jongeren en vrouwen moeten landbouwsector in Suriname overn…..
- Digitaal dashboard verkiezingen was nuttig en betrouwbaar..
- Politicoloog Zeggen: “Coalitie rust niet op ideologische ov…..
- Oliekoorts legt onze zwakke plekken bloot..
- Man neergeschoten na woordenwisseling; verdachte aangehoude…..
- DNA informeert over stappen op weg naar beëdiging nieuw par…..
- PROF RIP..
- Essed: ‘Morele tegenstelling verdeelt ons land al decenni…..
- Aanhoudende onweersbuien vandaag..
- CBvS: verhoogde bestedingen en wisselkoersvolatiteit oorzaa…..
- Zweedse ‘kindsoldaten’ steeds vaker ingezet voor misdaad op…..
- Santokhi blijft langer in functie als VVV president moet ki…..
- Suriname geschorst door EITI..
- “Dragon” Domineert de Box Office Met $83 Miljoe…..
- Verdachte aangehouden voor schietincident aan de Parijsstra…..
- Dagblad Suriname..
- Column: A ten doro… fu lusu den privilege..
- Verkiezingsuitslag heeft nog geen juridische geldigheid..
- Actieprogramma voor pensioencrisis op tafel bij SBF..
- De Opkomst van Narcoterroristen in Colombia..