Tekst en beeld Wilfred Leeuwin
PARAMARIBO — De Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB) heeft in de vorm van een lening vijftien miljoen US dollar ter beschikking gesteld voor het ontwikkelen van midden- en kleine bedrijven (MKB). De leningovereenkomst is woensdag ondertekend door de Chief Investment Officer van IDB Invest en FinaBank-directeur, respectievelijk Marisela Alvarenga en Eblein Frangie. Met dit geld kunnen MKBs ongelimiteerd een lening sluiten bij de FinaBank voor het ontwikkelen van hun onderneming.
Frangie zei dat specifiek is gekozen voor MKBs omdat die altijd de ruggengraat zijn van de economie. “We zien dat alle aandacht gaat naar bedrijven in de olie- en gassector, die is gebaseerd op natuurlijke hulpbronnen die ooit eens opraken. Maar de duurzame sectoren moeten ook worden ontwikkeld met een focus op micro, small and medium enterprises.”
“Het doel is de Surinaamse productie aan te wakkeren”
Leningen kunnen al vanaf komende week worden aangevraagd. De aanvraag moet zijn gericht op het ontwikkelen van bedrijven in duurzame sectoren, productiebedrijven met Surinaamse input, dienstverlening, toerisme en agro-bedrijven. Import, handel en bedrijven gericht op niet duurzame natuurlijke hulpbronnen, zoals olie en gas, worden hier niet bijgerekend. “Het doel is de Surinaamse productie aan te wakkeren”, verklaarde Frangie. De leningen worden verstrekt tegen een rente van 11 procent wat volgens de bankier “behoorlijk lager” is dan gangbare commerciële leningen.
Businessplan
Een vereiste bij de leningaanvraag is onder meer een businessplan. FinaBank zal deze week nog beginnen met het opzetten van een educatie en coaching programma om de toegang tot het kapitaal te vergroten. Het programma is onderdeel van de al opgezette Small Business Academy van de bank.
Frangie zei zich bewust te zijn van de drempel die er is tussen MKBs en banken. Deze bedrijven hebben vaak goede ideeën, maar stuiten dan op het hebben van een vereist businessplan. Dit programma is bedoeld om een brug te slaan tussen bedrijven en banken en om ondernemingen skills bij te brengen hoe een businessplan te schrijven.
Intussen hebben bijkans tweehonderd bedrijven zich aangemeld voor dit programma. Volgens Frangie gaat het vooral om kleine, startende bedrijven die interesse hebben getoond om skills te verbeteren en kennis van de markt op te doen.
IDB Invest
Toegang tot financiering blijft een grote uitdaging voor MKBs in Suriname. In 2023 bedroeg de kredietverlening aan de private sector slechts 15,2 procent van het bruto binnenlands product (BBP), wat ver onder het regionale gemiddelde van 46,9 procent ligt. Daarnaast heeft ruim een kwart van de bedrijven aangegeven dat beperkte financiering hun grootste obstakel is. Met deze samenwerking wordt de capaciteit van MKBs vergroot en versterkt.
FinaBank krijgt naast de lening strategisch advies van IDB Invest, een multilaterale ontwikkelingsbank die zich inzet voor de economische ontwikkeling van haar lidlanden in Latijns-Amerika en het Caribisch Gebied via de private sector. IDB Invest financieert duurzame bedrijven en projecten om financiële resultaten te behalen en de economische, sociale en ecologische ontwikkeling in de regio te maximaliseren.
- Nog geen registratie van leerkrachten die deelnemen aan de …..
- Vluchtelingen helpen Vrienden van Suriname..
- Ingebruikname drinkwaterstation Baikutu en Banafokonde..
- BiZa en Blu Dots ondertekenen overeenkomst voor informele u…..
- Carla Vriesde..
- Politiebericht over dodelijke roofoverval Koemboe..
- Goudzoeker laat leven bij gewapende roofoverval te Koemboe;…..
- Snelle acties voor Esther Stichting in volle gang..
- Staatsolie in zee met bedrijf gewezen drugscrimineel..
- President Santokhi roept 20 juni 2025 uit tot eenmalige nat…..
- Legerleiding: Nationaal Leger laat zich niet gijzelen door …..
- Tegenreactie op artikel de heer Nagessar..
- Goudzoeker doodgeschoten bij gewapende roofoverval te Koemb…..
- Legerofficieren dringen er bij president Santokhi op aan in…..
- SURGE versterkt ondernemers, Handelmaatschappij L. Willemsb…..
- Auto vliegt vermoedelijk door electrische storing in motork…..
- Ronny Aloema: ‘Niet geheel tevreden met output sport’..
- Minister Amoksi belooft snelle oplossing voor elektriciteit…..
- NDP presenteert officieel DNA-kandidatenlijst na goedkeurin…..
- Jeugdtandverzorging luidt jubileumjaar in..
- Wippy pindakaas-producent schaft productiemachines aan via …..