Wat betekent dit voor Suriname?
Caribische leiders hebben brieven ontvangen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, waarin hij ze waarschuwt, te stoppen met het inzetten van Cubaanse medische functionarissen. Zo niet, dan riskeren zij en hun familieleden visumintrekking door de VS. Dit raakt direct het Cubaans medisch programma, dat al meer dan 50 jaar verpleegkundigen en artsen uitstuurt naar landen over de hele wereld, waaronder ook Suriname en andere Caribische staten.
Sommige Caribische leiders, zoals premier Ralph Gonsalves van St. Vincent en de Grenadines, hebben toornig gereageerd op de Amerikaanse druk en verdedigen de aanwezigheid van Cubaanse artsen. Zij benadrukken dat deze professionals een cruciale rol spelen in hun gezondheidszorg, vooral in kleine eilandstaten met een beperkte medische capaciteit. Echter, de Verenigde Staten stellen, dat Cuba profiteert van dwangarbeid, en dat de missies Cuba zelf tekortdoen aan de medische zorg.
De Surinaamse regering heeft zich nog niet uitgesproken over deze kwestie. Is dit een bewuste poging om diplomatieke spanningen met de VS te vermijden? Of wacht men af, hoe andere Caribische landen zullen reageren? In het verleden heeft Suriname samengewerkt met Cuba op het gebied van de gezondheidszorg, en Cubaanse medische professionals zijn actief geweest in verschillende delen van ons land. Naast de medische samenwerking speelt ook de situatie van Cubaanse migranten een rol. Veel Cubanen in Suriname hebben een onzekere verblijfsstatus en gebruiken het land vaak als tussenstation op weg naar Brazilië en de VS, via Guyana. Met de strengere visumregels kan hun toekomstperspectief, drastisch veranderen. Dit kan mogelijk leiden tot een toename van irreguliere migratie of een nieuwe instroom van Cubaanse asielzoekers, die vastzitten in Suriname. Suriname onderhoudt diplomatieke banden met zowel de VS als Cuba en zoekt daarnaast ook meer samenwerking met China. Deze kwestie roept de vraag op of het VS-beleid landen als Suriname ertoe zal dwingen meer strategische keuzes te maken. Wordt de band met Cuba behouden ondanks Amerikaanse druk? Of zoekt Suriname alternatieve partners zoals China en andere Latijns-Amerikaanse landen, om medische en economische samenwerkingen voort te zetten?
Activist en presentator Bjorn Uncut waarschuwde in een recente video voor de groeiende Amerikaanse invloed en riep Caribische landen op om minder afhankelijk te zijn van de VS en Europa.
Hij pleit voor sterkere samenwerking met Afrika, inclusief directe vluchten en handelsroutes, om zo geopolitieke druk van Westerse landen te verminderen.Dit alles roept belangrijke vragen op over Surina-mes soevereiniteit: hoeveel invloed mag een grootmacht als de VS hebben op de keuzes die onafhankelijke staten maken over hun gezondheidszorg en migratiebeleid? Hoe zal Suriname reageren op deze internationale druk?
The post VS dreigen Caribische landen met visumintrekking wegens Cubaanse medische missies: ..
- Filipijnse oud-president Duterte uitgeleverd aan Internatio…..
- Annemarie Louise Soe Jien Cheng Chang Sheng (75) Paramaribo…..
- Joy-Ellen Lutz (48) Rotterdam 6-3-2025..
- Opstandige Caribische leiders verwerpen beschuldigingen van…..
- Rotary District Governor maakt opwachting bij president..
- Honderden miljoenen dwangsommen tegen de Staat..
- Column: Tijd voor partnerschappen..
- Vóór zondag neemt VHP besluit over kandidaatstelling Kadens…..
- Documentaire ‘Voor altijd gevlekt’ toont harde realiteit na…..
- Dc Josta Lewis: “Ik heb al een maand geleden om ontheffing …..
- Eerbetoon aan Surinaamse leiders..
- DNA-vergadering opnieuw geannuleerd..
- Advocaat Veira: Gedrag voorganger ‘maatschappelijk afkeuren…..
- Phagwá Milan: Muziek, bara wedstrijd en vegetarisch eten..
- Santokhi roept Indiase bedrijven op om te investeren in Sur…..
- Balloon Boy Hoax: Een Wereldwijde Sensatie..
- Uitslagen Voetbalwedstrijden – 12 maart 2025..
- Pakistan: treinkaping beëindigd, 346 gijzelaars bevrijd..
- Starlink in India: Wat zijn de beloofde internet snelheden?..
- Matinee Française in Suriname..
- Aantal stembureau’s voorlopig op 673 gesteld..