In het district Saramacca is met trots en waardigheid stilgestaan bij een historisch moment: het is dit jaar precies 180 jaar geleden dat de eerste Boeroes — Nederlandse boeren — zich in Suriname vestigden. De herdenking vond plaats in Groningen, de plek waar deze boeren hun eerste nederzetting opzetten, en werd georganiseerd door de Stichting Sranan Boeroe (SSB).
De plechtigheid kende een uitgebreid programma met toespraken, een kranslegging, een braderie en de presentatie van twee publicaties. Het ging om Boeroe Tori 2, een bundel interviews over het leven van de Boeroes in Suriname, en De Grote Boom, een fotoboek dat het dagelijks leven en de geschiedenis van deze gemeenschap in beeld brengt. Ook werd een speciale herdenkingsmunt uitgebracht ter gelegenheid van het jubileum.
Foto: CDS
Onder de prominente aanwezigen bevond zich minister Henry Ori van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur, die namens president Chan Santokhi sprak. Hij toonde zich persoonlijk betrokken bij de Boeroe-gemeenschap en haalde herinneringen op uit zijn jeugd, waarin hij opgroeide in de nabijheid van boerenfamilies zoals de familie Van Brussel.
“Als ik oom Dolf zie, drie uur in de morgen staat hij op met zijn team om de koeien te melken,” memoreerde Ori. Hij onderstreepte het belang van deze gemeenschap: “De bijdrage van deze generaties boeren in Suriname — economisch, sociaal, maar ook maatschappelijk — is ongekend. Er moeten meer studies worden gemaakt over de betrokkenheid en de bijdrage van de boerenfamilies, individueel en collectief in deze samenleving.”
Foto: CDS
Ook Michiel Bierkens, zaakgelastigde van het Koninkrijk der Nederlanden in Suriname, sprak het publiek toe. Hij herinnerde aan de zware omstandigheden waaronder de Boeroes in 1845 arriveerden, vaak op basis van misleidende informatie. “Van de mooie beloftes kwam weinig terecht,” stelde Bierkens, “maar ondanks de zware omstandigheden hebben velen zich staande gehouden en hun bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van Suriname.” Hij benadrukte het belang van erkenning van de Boeroes als een volwaardig onderdeel van de Surinaamse samenleving.
SSB-penningmeester Aard Veldhuizen sprak van een bijzonder moment. “Heel trots, heel blij en dankbaar dat mijn voorouders, ondanks alles, naar Suriname zijn gekomen. Net als andere groepen hebben ook wij hier een thuis gevonden.”
Foto: CDS
Foto: CDS
De herdenking bestond uit een reeks activiteiten die het leven van de Boeroes in beeld brachten. Er was een lezing van schrijfster Cynthia McLeod, en samen met leerlingen van diverse lagere scholen werden moestuinen aangelegd — een knipoog naar de landbouwtraditie van de Boeroes. Scholieren bezochten tevens de tentoonstelling De Grote Boom, waarin zij kennismaakten met de geschiedenis van deze bijzondere gemeenschap.
- Regeerakkoord zo goed als rond..
- Geerlings-Simons: ‘We gaan geen SRD 800 uitdelen zoals Chan…..
- Meer dan 4000 e-paspoorten verstrekt in zes weken tijd..
- Olieaanval in Iran zet wereld op scherp; VES: Voorkom panie…..
- Yellow Birds-coach Gallant: ‘We hebben een titel te verdedi…..
- SAO zet aanloop naar viering 45-jarig bestaan..
- Twee verdachten beroving te Santigron in de kraag gevat..
- Column: Borrelpraat no. 877..
- Covid-19-pandemie: historie en analyse (7)..
- Ramdin leidt woensdag zijn eerste Algemene Vergadering van …..
- Geen juridische mist: VP-functie en lidmaatschap DNA sluite…..
- Twee verdachten aangehouden ter zake beroving te Santigron..
- The Season Band naar Nederland: zomer, muziek en kaseko-vib…..
- Bouw nieuw hoofdbureau van Politie verloopt volgens plannin…..
- ABOP: Etnel was een sterke stem in DNA..
- Nationale Bloedbank krijgt forse donatie van Rotary Quota..
- Soni Claver Sanmoekmin..
- Standaardisatie, onderzoek en etikettering nodig voor expor…..
- Mobiliteit Defensie en Juspol wordt verder versterkt..
- ANDERMAAL..
- Man steekt ouderlijke woning in brand..